A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 579 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 47 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 56 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln 871 tys. 950. Dzisiaj (30 maja) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 579 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 47 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 23 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 33 osoby.

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 73 tys. 738 osób.

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby z COVID-19 wyzdrowiało 1547 osób.

  • Jak wynika z dziennego raportu, obecnie zajętych jest 5125 łóżek z ogólnej liczby 22 690 łóżek, dostępnych dla pacjentów z COVID-19. Pod respiratorami przebywa 707 osób. Kwarantanną jest objętych 73 205 osób.

  • Ogólna liczba ozdrowieńców wynosi 2 638 222 osoby.

Koronawirus w Łódzkiem

W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zgierzu można się dzisiaj zaszczepić przeciwko koronawirusowi jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson. Czytaj więcej

Nowe rozwiązanie zostało przygotowane dla osób zdrowych, nieleczących się z powodu chorób przewlekłych. Jak informuje Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, kwestionariusz jest dostępny w ostatniej dobie przed wyznaczonym terminem szczepienia. Czytaj więcej

Zobacz także: Nowa Lewica o środkach dla szpitali powiatowych z Funduszu Odbudowy

Co najmniej do poniedziałku punkt szczepień powszechnych w Piotrkowie Trybunalskim pozostanie zamknięty. Powodem tej sytuacji jest brak szczepionek. Podobne problemy występują m.in. w stolicy województwa łódzkiego. Czytaj więcej

Szpitale covidowe nie tylko w naszym województwie, ale i w całej Polsce, pustoszeją. Łóżka covidowe są sukcesywnie “odmrażane” i mogą służyć także innym pacjentom, którzy nie są zarażeni koronawirusem. Czytaj więcej

Łódzki magistrat chce zwolnić właścicieli lokalów gastronomicznych z części opłat za ogródki – także te ustawione w pasie drogowym. Do tej pory za wystawienie stolików na zewnątrz nie musieli płacić ci restauratorzy, których ogródki mieściły się na drodze wewnętrznej, jak przy ul. Piotrkowskiej. Czytaj więcej

Od jutra wszyscy uczniowie uczą się stacjonarnie

Od jutra wszyscy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej. To ostatni etap stopniowego otwierania szkół. Nauka w szkole będzie odbywać się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Jak mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, dyrektorzy szkół realizują obowiązek bez zarzutu: „Świetnie przygotowują swoje szkoły do przyjęcia uczniów. Świetnie wykonują te zalecenia i wytyczne sanitarne przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym”, mówi Przemysław Czarnek.
Dodatkowo w weekendy szkoły będą dezynfekowane

Przemysław Czarnek, dodaje, że utrzymane zostaną zasady postępowania w przypadku zachorowań w szkole. „Będziemy utrzymywać przez kolejne miesiące, a być może przez cały rok, przepisy, które będą pozwalały dyrektorom wszystkich szkół na przechodzenie na naukę hybrydową lub zdalną z uwagi na ognisko koronawirusa”, dodaje minister.

Resort każdego dnia będzie monitorował sytuację w szkołach i obserwował, jaki wpływ na liczbę zachorowań będzie mieć powrót do nauki stacjonarnej.

20 milionów wykonanych szczepień przeciw COVID-19

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w Polsce wykonanych zostało już 20 milionów szczepień przeciw Covid-19. Szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk podkreślił we wpisie na Twitterze, że taki rezultat osiągnięto przed planowanym terminem.

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że akcja szczepień jest prowadzona konsekwentnie przy “mądrym” zarządzaniu otwieraniem gospodarki i życia społecznego. – Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten trudny proces – napisał szef rządu.

Michał Dworczyk przypomniał na Twitterze, że cel wyznaczony przez premiera Mateusza Morawieckiego zakładał wykonanie 20 milionów szczepień do końca czerwca. – Ten bilans udało się osiągnąć już dzisiaj! To efekt ciężkiej pracy tysięcy osób zaangażowanych w Narodowy Program Szczepień. Wszystkim serdecznie dziękuję! – napisał na Twitterze minister Michał Dworczyk.

Pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 13,5 miliona osób. W pełni zaszczepionych jest ponad 6,5 miliona osób.

Koronawirus na świecie

W Chinach przyspieszyły szczepienia na Covid-19. Przed centrami szczepień w wielu miejscowościach ustawiają się kolejki, po tym, jak potwierdzono kolejne lokalne przypadki zakażeń patogenem. Do tej pory w Chinach podano 600 milionów dawek szczepionek na koronawirusa. Ostatnie 100 milionów dawek preparatu podano w Chinach w ciągu zaledwie 5 dni. Według lokalnych ekspertów Chiny osiągną odporność populacyjną po zaszczepieniu 80% społeczeństwa. Ma to nastąpić do końca tego roku. Wykrycie w ostatnich dniach kolejnego ogniska zakażeń lokalnych koronawirusem w Chinach spowodowało wzrost zainteresowania szczepieniami. Do początku lipca w Chinach zaszczepionych ma zostać około 40% liczącej 1,4 mld populacji. W tym tygodniu tempo szczepień znacznie przyspieszyło. Od 25 maja w Państwie Środka podawanych jest co najmniej 20 milionów dawek szczepionek dziennie.

Masowe szczepienia mieszkańców Lwowa rozpoczęły się dzisiaj na stadionie Arena Lwiw. Ministerstwo zdrowia Ukrainy rozpoczęło kampanię otwierania masowych punktów szczepień dla osób znajdujących się na liście oczekujących aplikacji “Dija” (tłum. „Działanie”). We Lwowie jako pierwszych zaszczepiono osoby powyżej 60. roku życia chińską szczepionką CoronaVac. Do godziny 16 zaszczepiono około 200 osób. Na razie szczepienia będą wykonywane tylko w weekendy. W ciągu dwóch dni planowano podać preparat tysiącu osobom. “Gdy usłyszeliśmy, że planowane są masowe szczepienia, to od razu z żoną zarejestrowaliśmy się przez aplikację, przyszliśmy i zaszczepiliśmy się chińską szczepionką. To jest nasz obowiązek” – powiedział Mykoła Dykyj, mieszkaniec Lwowa. Filip Trynda mówi, że ma nadzieję, iż dzięki szczepieniom będzie mógł swobodnie podróżować państwami Europy. “Jeżeli jest możliwość się zaszczepić, to nie wahałem się długo i zaszczepiłem się dzisiaj” – dodał. Pierwsze ośrodki sczczpeiń masowych na Ukrainie zaczęły też działać w Kijowie, a od jutra będą czynne również w Odessie.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:


  

Na Ukrainie dwie dawki szczepionki przeciw koronawirusowi otrzymało jedynie 0,3 % ludności. Tempo szczepień nad Dnieprem jest jednym z najwolniejszych w Europie. Według danych ukraińskiego ministerstwa zdrowia drugą dawkę szczepionki przyjęło 123 tysiące osób. Pierwszą dawkę nieco ponad milion, co stanowi około 2 % społeczeństwa. Dla porównania w Polsce liczba osób zaszczepionych dwoma dawkami jest 50-krotnie większa niż na Ukrainie, a pierwszą dawką 13 – krotnie większa. Ukraińskie władze mają trudności z zakupami niezbędnej liczby szczepionek, ale też system organizacji punktów szczepień pozostawia wiele do życzenia. Ostatniej doby nad Dnieprem szczepionkę podano 16 tysiącom osób. W ukraińskiej stolicy, ale też we Lwowie i Odessie w halach wystawienniczych i obiektach sportowych w ten weekend otwierane są po raz pierwszy na Ukrainie masowe punkty szczepień. Wydajność takiego punktu w ukraińskiej stolicy to około 1,5 tysiąca pacjentów na dobę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułROZLICZENIE PODATKU Z NIEMIEC
Następny artykułTajemniczy ślub brytyjskiego premiera