A A+ A++

Prawdziwa gratka dla fanów sportu w Gminie Olsztynek. Nadleśnictwo Olsztynek przygotowało sześć leśnych tras dla miłośników biegów na orientację.

Wszystkich miłośników uprawiania turystyki na orientację Nadleśnictwo Olsztynek przygotowało nową atrakcję turystyczną. 25 lipca oddano do użytku 6 nowych tras Zielonego Punktu Kontrolnego (ZPK) „Kołatek Świerkocin.
Ideą ZPK jest udostępnianie lasu do spacerów, biegów na orientację z wykorzystaniem stałych punktów kontrolnych ukrytych w terenie. Oprócz mapy z wszystkimi punktami kontrolnymi dodatkowo do każdej z zaprojektowanych tras przygotowana została osobna mapa z dwóch miejscach startowych S1 i S2 dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, bo trasy są o różnym stopniu trudności i długości. To wszystko daje możliwość w ciekawy, aktywny i oryginalny sposób spędzać czas wolny, ćwiczyć orientację w terenie i posługiwanie się mapą a przy okazji podziwiać piękno otaczającej przyrody.

Zielony Punkt Kontrolny to tworzenie sieci stałych punktów kontrolnych oraz wykonywanie specjalistycznych, bardzo szczegółowych map według norm ustanowionych przez Międzynarodową Federację Orienteeringu.

Bieg na orientację zwane też Orienteering’em to dyscyplina w  której zawodnik posługując się mapą i kompasem ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę wyznaczoną w terenie (zazwyczaj jest to las) przez punkty kontrolne. Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu na orientację.

Mapa do biegu na orientację jest bardziej szczegółowa od tradycyjnej mapy topograficznej. Sporządzana jest według zasad określonych przez IOF. Większa część rysunku mapy przedstawia tzw. przebieżność lasu, która ma wpływ na wybór wariantu biegu do punktu kontrolnego. Kolor biały przedstawia las bardzo dobrze przebieżny, żółty teren otwarty (np. łąka, pola uprawne), odcienie zielonego – gęstość roślinności wpływającą na tempo biegu (ciemnozielony – roślinność hamująca bieg o 90% i więcej), niebieski – obiekty wodne (strumienie, bagna, jeziora, studnie, hydranty itp.), brązowy – rzeźba terenu (górki, obniżenia, muldy, kopce itp.), czarny – pozostałe szczegóły mogące pomóc w dokładnym umiejscowieniu się na mapie (drogi, kamienie, paśniki, ambony itp.).
Nadleśnictwo Olsztynek propaguje ideę biegów na orientację oraz udostępnia fragmenty lasu do uprawiania tej dyscypliny. Obecnie funkcjonuje obszar edukacji topograficzno-przyrodniczej Uroczysko Kołatek, które należy do sieci projektu Zielony Punkt Kontrolny
Źródło: Las w Szkatułce – Lasy Państwowe
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak zabłysnąć w nowej pracy? Przekonaj do siebie osoby w nowym biurze
Następny artykułMimozami sierpień się zaczyna