Iga Świątek tym razem nie pozwoliła sobie na stratę seta. Polska tenisistka pewnie rozprawiła się ze Szwajcarką Jil Teichmann w turnieju WTA 250 w Bad Homburgu.

Łukasz Iwanek

WP SportoweFakty
/ Krzysztof Porębski
/ Na zdjęciu: Iga Świątek

• Niesamowite emocje w tenisie stołowym! Złoto dla pogromczyni Polki i 16-letniego Francuza

W środę Iga Świątek rozegrała drugi w tym roku mecz na trawie. Turniej w Bad Homburgu rozpoczęła od trzysetowe starcia z Niemką Tatjaną Marią (5:7, 6:2, 6:0). W II rundzie jej przeciwniczką była Jil Teichmann (WTA 129). Tym razem Polka nie pozwoliła sobie na stratę seta. Pokonała Szwajcarkę 6:3, 6:1 i jest w ćwierćfinale.

W długim drugim gemie Świątek obroniła trzy break pointy (skuteczny wolej, wygrywający serwis, bekhendowy błąd rywalki). Polka potrzebowała trochę czasu, aby odnaleźć swój rytm. Grała nierówno i dobre zagrania przeplatała nieudanymi. Teichmann solidnie pracowała w wymianach i liderce rankingu nie przychodziło łatwo zdobywanie punktów.

Świątek dopięła swego w piątym gemie. Po lobie rywalki popisała się kapitalnym odegraniem piłki między nogami i uzyskała przełamanie. Od tego momentu liderka rankingu prezentowała się wyśmienicie. Miała pełną kontrolę nad wydarzeniami na korcie. Precyzyjnymi zagraniami rozrzucała Szwajcarkę po narożnikach. Polka postarała się o jeszcze jedno przełamanie. W dziewiątym gemie zakończyła I seta głębokim krosem bekhendowym wymuszającym błąd.

Świątek była w natarciu i z coraz większą łatwością spychała rywalkę do defensywy. Teichmann dzielnie biegała od narożnika do narożnika, ale miała coraz mniej możliwości do wyprowadzania kontr. Polka lepiej serwowała niż w I secie i return Szwajcarki, który na początku meczu funkcjonował całkiem dobrze, jej nie zagrażał. Bardzo dobra akcja zwieńczona drajw wolejem dała liderce rankingu przełamanie na 3:1 w II partii.

Szwajcarka straciła animusz i w szóstym gemie oddała podanie wyrzucając bekhend. Świątek miała drobne problemy z zakończeniem spotkania. Odparła dwa break pointy, a następnie wypracowała sobie piłkę meczową. Teichmann zepsuła jeszcze jeden bekhend i awans Polki stał się faktem.

W ciągu 79 minut obie tenisistki miały po pięć break pointów. Świątek wszystkie obroniła, a uzyskała cztery przełamania. Polka zdobyła 33 z 42 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Naliczono jej 14 kończących uderzeń przy 16 niewymuszonych błędach. Teichmann również miała 16 pomyłek, a zanotowano jej 11 piłek wygranych bezpośrednio.

Było to drugie spotkanie tych zawodniczek. W 2021 roku w półfinale w Adelajdzie wygrała Świątek 6:3, 6:2. Teichmann w wielkoszlemowych turniejach tylko raz awansowała do IV rundy. Dokonała tego w ubiegłym sezonie. Szwajcarka w swoim dorobku ma dwa tytuły w WTA Tour. Zdobyła je w 2019 roku w Pradze i Palermo. Świątek ponad dwa tygodnie temu odniosła trzeci triumf w Rolandzie Garrosie.

Kolejną rywalką Świątek będzie Leylah Fernandez lub Anna Blinkowa.

Bad Homburg Open, Bad Homburg (Niemcy)
WTA 250, kort trawiasty, pula nagród 259,3 tys. dolarów
środa, 28 czerwca

II runda gry pojedynczej:

Iga Świątek (Polska, 1) – Jil Teichmann (Szwajcaria, Q) 6:3, 6:1

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy Iga Świątek awansuje do półfinału w Bad Homburgu?