A A+ A++

Oskarżeni o plagiat naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego pracują w rządowych instytucjach. – Na temat standardów etycznych obecnej władzy mam wyrobione dość jednoznaczne zdanie i takie sytuacje jak ta, niestety, nie są dla mnie żadnym zaskoczeniem – komentuje dr hab. Katarzyna de Lazari-Radek, filozofka i etyczka.

Tomasz Matusiak: Co do tego, że plagiat zasługuje na potępienie, panuje w środowisku naukowym konsensus. Ale właściwie dlaczego, z punktu widzenia filozofii, plagiat to coś wysoce nieetycznego?

Dr hab. Katarzyna de Lazari-Radek, filozofka i etyczka z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego: Plagiat jest formą oszustwa. To świadoma kradzież czyjegoś tekstu lub pomysłu twórczego, wykorzystanie czyjejś pracy, aby samemu osiągnąć korzyści. Może się zdarzyć przez niedopatrzenie, że nie zrobimy w odpowiednim miejscu przypisu. Ale w ten sposób można wytłumaczyć jedno zdanie, krótki fragment. Znamy jednak przypadki, gdy splagiatowane były całe strony, są nawet prace będące w większości plagiatem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkąd wiemy, że Ziemia obiega Słońce? – 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika
Następny artykuł“Агрессивный ястреб американской политики”: Песков ответил Нуланд на ее заявления по Крыму