A A+ A++

Szanowni Państwo,

w związku z kierowanymi do Małopolskiego Kuratora Oświaty licznymi zapytaniami o możliwość prowadzenia kampanii wyborczej w jednostkach systemu oświaty, w tym organizowania spotkań z wyborcami na terenie szkół, Małopolski Kurator Oświaty informuje, że przepisy prawa nie przewidują takiej możliwości. Szkoła jest miejscem, które powinno być neutralne światopoglądowo i szczególnie chronione przed angażowaniem w agitację polityczną.

Zasadniczo obowiązuje zakaz działalności partii i organizacji politycznych w szkołach, który powinien być uszanowany przez osoby zaangażowane w kampanie wyborcze. Z kolei egzekwowanie tego zakazu spoczywa na dyrektorze szkoły, który nie powinien dopuszczać do tego, aby kierowana przez niego szkoła była miejscem agitacji politycznej.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 ze zm.), w szkole i placówce mogą działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.

Jak podnosi się w doktrynie, działaniem, o którym mowa w ww. przepisie, jest każda aktywność i każda forma społecznego oddziaływania, informowania, propagowania idei itd., którą dana organizacja podejmuje w stosunku do uczniów, korzystając ze wsparcia (choćby biernego) szkoły lub placówki. Jako działanie w szkole (placówce) należy zatem rozumieć np. doraźne organizowanie pogadanek na lekcjach wychowawczych lub spotkań z uczniami, rozdawanie ulotek na terenie szkoły lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie (…). Z kolei zakaz działalności partii i organizacji politycznych w szkole (placówce) jest zakazem bezwzględnym. Nie może zostać uchylony – w ogóle i pod żadnym pretekstem – za zgodą dyrektora szkoły (tak: Pilich M. (red.), Prawo oświatowe. Komentarz, wyd. III.).

Od opisanej wyżej działalności politycznej należy jednak oddzielić sytuacje, w których szkołę odwiedza okazjonalnie przedstawiciel władzy wykonawczej w ramach wykonywania swoich obowiązków – np. wójt, burmistrz, prezydent, czy przedstawiciel administracji rządowej. W okolicznościach takich wskazane osoby powinny jednak ograniczyć swoją aktywność do zadań wynikających z pełnionej funkcji, a nie nadużywać pozycji do prowadzenia kampanii wyborczej.

Mając na uwadze powyższe apeluję do dyrektorów szkół o ochronę kierowanych przez nich jednostek przed aktywnością polityków, a także o nieuleganie presji ze strony ich sztabów wyborczych. W razie jakichkolwiek prób nacisku, Małopolski Kurator Oświaty deklaruje pełne wsparcie dla działań dyrektorów w powyższym zakresie.

Barbara Nowak

Małopolski Kurator Oświaty

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPonad 2 tysiące dzieci chce do legnickich przedszkoli
Następny artykułZaginiona kobieta została odnaleziona. „Akcja poszukiwawcza została zakończona sukcesem”