A A+ A++

Według najnowszych informacji Apple przygotowuje się do zakupu dużej ilości pamięci QLC NAND flash. To sugeruje, że firma planuje wykorzystywać ją na szeroką skalę w swoich przyszłych produktach. Nie jest wykluczone, że w pamięć zostaną wyposażone także smartfony iPhone 16. Urządzenia z tej serii wykorzystywały od dłuższego czasu komórki TLC, więc byłaby to dosyć znacząca zmiana. Nowe rozwiązanie nie jest niestety pozbawione wad.

Smartfon Apple iPhone 16 może być pierwszym, który wykorzysta komórki pamięci typu QLC. Może to pozwolić na debiut pojemniejszych urządzeń, ale kosztem między innymi niższej odporności pamięci na zużycie.

Apple iPhone 16 może otrzymać pamięć QLC NAND flash. Takie rozwiązanie ma niestety swoje wady [1]

Apple iPhone 16 Pro i iPhone 16 Pro Max – tak mają prezentować się tegoroczne flagowce. Na rewolucję w designie nie ma co liczyć

Nieoficjalne doniesienia wskazują, że pamięć QLC miałaby pojawić się w iPhone’ach, które zaoferują 1 TB lub więcej przestrzeni magazynowej. Główną motywacją dla zmiany jest fakt, że tego typu komórki mogą przechowywać większą ilość danych od TLC, przy jednoczesnym zachowaniu zbliżonych rozmiarów chipów. Teoretycznie zatem zmiana może wydawać się naturalnym krokiem, który idzie w parze z postępującą miniaturyzacją. Dzięki zastosowaniu QLC możliwa jest także wyższa efektywność produkcyjna, co ma znaczenie z punktu widzenia ponoszonych przez producenta kosztów. W praktyce jednak komórki te mają także szereg wad.

Apple iPhone 16 może otrzymać pamięć QLC NAND flash. Takie rozwiązanie ma niestety swoje wady [2]

8 przydatnych porad do Apple iPhone – część 2. Wykorzystaj więcej możliwości swojego telefonu

Przede wszystkim komórki QLC są mniej odporne na zużycie niż TLC. Cechują się mniejszą liczbą cykli zapisu, co przy bardzo intensywnym użytkowaniu smartfona może teoretycznie doprowadzić do uszkodzenia przechowywanych danych. W praktyce wada ta nie jest aż tak znacząca, ponieważ zapewne niewiele osób będzie w stanie wyczerpać limit cykli zapisu podczas standardowego okresu użytkowania smartfona. Charakterystyka korzystania ze smartfonów jest zazwyczaj zupełnie inna, niż w przypadku chociażby dysków SSD używanych w komputerach.

Apple iPhone 16 może otrzymać pamięć QLC NAND flash. Takie rozwiązanie ma niestety swoje wady [3]

Apple iPhone 16 – tak może prezentować się przyszłoroczny smartfon. Gigant planuje kilka zmian w konstrukcji

Poważniejszą wadą wydaje się zatem niższa szybkość pamięci QLC. W takim przypadku mogłoby bowiem dojść do nieco kuriozalnej sytuacji, w której model charakteryzujący większą pojemnością danych byłby nieco wolniejszy od modeli z mniejszą ilością pamięci. Jeśli Apple planuje rzeczywiście wypuścić iPhone’a 16 z pamięcią na dane przekraczającą 1 TB, to może mimo wszystko nie mieć alternatywy dla komórek QLC. Jak będzie w praktyce, powinniśmy przekonać się jeszcze w tym roku.

Źródło: AppleInsider

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRządowy Program Wspierania Rodziny „Asystent rodziny w 2023 r.”
Następny artykułTurniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Brodnica