A A+ A++

Od kilku lat w Polsce letnie upały stają się coraz bardziej dokuczliwe. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup klimatyzacji. Warto wiedzieć, że można starać się w tym zakresie o dofinansowanie

Fot. Warszawa w Pigułce

Jak podaje portalsamorzadowy.pl, istnieje kilka możliwości zmniejszenia kosztów instalacji klimatyzacji, jednym z nich jest dofinansowanie. Przyznanie go jednak możliwe będzie jeżeli zamontujemy klimatyzator z funkcją grzania, tj. pompę ciepła powietrze-powietrze, a nie urządzenie wyłącznie schładzające.

Portal money.pl dodaje, że program „Czyste Powietrze” przewiduje, że wysokość dopłat do klimatyzacji jest zróżnicowana na każdym z poziomów dofinansowania, zależnym od wysokości naszych dochodów. Podstawowy poziom dofinansowania gwarantuje do 4400 zł lub maksymalnie do 40 procent kosztów. Podwyższony poziom dofinansowania – do 7 800 zł lub maksymalnie do 70 procent kosztów. Natomiast najwyższy poziom dofinansowania przewiduje nawet 100 proc. zwrotu kosztów, przy ich maksymalnej wysokości 11 100 złotych.

Warunkiem jest to, że klimatyzacja musi mieć klasę efektywności energetycznej A+ lub wyższą. Ponadto, poprzez udział w wyżej wspomnianym programie, można liczyć na dofinansowanie do zakupu i montażu klimatyzacji w domach jednorodzinnych. Tutaj jednak muszą również zostać niektóre warunki. Jak wyjaśnia portalsamorzadowy.pl, taki budynek musi posiadać podwyższony standard energetyczny.

„Wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku dla wniosków składanych w 2022 oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu” informuje portal.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCoraz mniej wolności religijnej na świecie
Następny artykułW „Ogólniaku” powstaje Ekopracownia