A A+ A++

21 kwietnia br. na ręce Janusza Siemiona – dyrektora Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie przekazana została oryginalna partytura hymnu „Marsz Sybiraków”. Partyturę symbolicznie przekazał Czesław Majewski – autor muzyki do hymnu, znany kompozytor, dyrygent, pianista i aktor, któremu popularność przyniosły występy w telewizyjnym Kabarecie Olgi Lipińskiej (pan Czesio) oraz programach muzycznych „Śpiewające fortepiany” (TVP2) i „Singa Dinga” (TV Puls).

Pan Czesław w latach 1963–1969 pracował w Radiu Łódź. Między 1966 a 1969 był również kierownikiem muzycznym Estrady Łódzkiej. W latach 1974–1978 pracował jako dyrygent w warszawskim Teatrze Na Targówku, współpracował również ze Stołeczną Estradą. Pomiędzy 1978 i 1981 był kierownikiem muzycznym Teatru Komedia w Warszawie, a następnie (1981–1998) – Teatru Syrena.

Akompaniował Violetcie Villas a w latach 60. i 70. Prowadził też zespół akompaniujący w Podwieczorku przy Mikrofonie.

Z przykrością przyjęliśmy wiadomość, że Pani Rena Rolska nie przybędzie na spotkanie ze względów zdrowotnych. Na jej prośbę przekazaliśmy zgromadzonej publiczności serdeczne pozdrowienia.

Podczas spotkania w szczuczyńskiej bibliotece Pan Czesław Majewski w rozmowie z Januszem Siemionem – dyrektorem BCK a wcześniej z dziennikarzami Radia Białystok i TVP3 Białystok opowiedział historię znajomości z Marianem Antonim Jonkajtysem – autorem słów hymnu „Marsz Sybiraków” oraz przybliżył kulisy powstania tego dzieła.

„To jest oryginał zapisu nut hymnu Sybiraków. Jest to utwór szczególny. Marian Jonkajtys opisywał w wielu swoich wierszach gehennę Polaków na Syberii, gehennę tamtych czasów. Ja od niego poznawałem szczegóły różne z życia na wygnaniu, na Syberii. Wtedy, kiedy zaproponował mi napisanie muzyki do jednego z jego wierszy, mniej więcej wiedziałem o nastroju jaki powinien mieć ten utwór, o jego charakterze” – mówił Czesław Majewski.

To historyczne dla naszej instytucji oraz gminy i miasta Szczuczyn spotkanie zaszczyciły swoją obecnością Sybiraczki: Józefa Burczak i Marianna Milewska – świadkowie ówczesnych tragicznych czasów pobytu „na nieludzkiej ziemi” a także wielu mieszkańców miasta i gminy Szczuczyn w tym między innymi uczniowie Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Niedźwiadnej.

Oprawę muzyczną tego wydarzenia zawdzięczamy młodzieży z Zespołu Ludowego „Kłosek” z Zespołu Szkół w Niećkowie, która zaprezentowała wiązankę znanych pieśni ludowych w tym hymn „Marsz Sybiraków”.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji Zespołu Szkół w Niećkowie reprezentowanej podczas spotkania przez Monikę Wiśniewską, „kłoskowej” młodzieży a także opiekunkom Zespołu „Kłosek”: Zofii Gede i Ewie Hanc za obecność i muzyczną ucztę, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dziękujemy Annie Jonkajtys, która w dużym stopniu przyczyniła się do tego, że partytura hymnu „Marsz Sybiraków”, wyjątkowy i bezcenny eksponat, wzbogaciła archiwalne zasoby biblioteki.

Serdecznie podziękowania kierujemy w stronę Pana Czesława Majewskiego, który ujął nas wszystkich swoją bezinteresownością, intelektem, życzliwością i dowcipem.

Wszyscy zainteresowani mogą obejrzeć oprawioną już w stosowną ramę partyturę w siedzibie szczuczyńskiej biblioteki. Zdobi ona hol wystawienniczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułspr.45/2022
Następny artykułPOSPRZĄTAJĄ STAW W KUNICACH