A A+ A++

W razie niewskazania kodu zawodu, płatnicy składek nie będą mogli wysłać zgłoszenia do ZUS, a następnie rozliczyć składek. Czy to oznacza powolny koniec umów cywilnoprawnych, które po nałożeniu obowiązku ewidencjonowania godzin pracy oraz ustalenia zawodu automatycznie będą skutkować domniemaniem umowy o pracę?

Tarcza 3.0 i nowe obowiązki przedsiębiorców

Tarcza 3.0 (Ustawa z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2) od 16 maja 2021 r. wprowadza istotne zmiany w zakresie danych przekazywanych do ZUS przez przedsiębiorców. Będą oni zobowiązani do przesłania w zgłoszeniu do ZUS tzw. kodu zawodu, będącego odpowiednikiem stanowiska każdej osoby zgłaszanej do ubezpieczenia. Taki obowiązek będzie zatem dotyczył zleceniobiorców i wszelkich umów-zleceń zawartych przez płatnika składek.

Od dnia 16 maja 2021 r. płatnicy składek będą musieli w zgłoszeniu do ZUS podać: nazwisko, imiona, datę urodzenia, nazwisko rodowe, obywatelstwo i płeć, tytuł ubezpieczenia, stopień niepełnosprawności, posiadanie ustalonego prawa do emerytury lub renty, wykonywany zawód, adres zameldowania na stałe miejsce pobytu, adres zamieszkania, jeżeli jest inny niż adres zameldowania (…), adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres zameldowania na stałe miejsce pobytu i adres zamieszkania.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu powyższa zmiana w postaci podania wykonywanego zawodu przez zleceniobiorcę jest informacją niezbędną w prowadzonych badaniach statystycznych. Jednakże należy się zastanowić, czy taka zmiana w rzeczywistości nie stanowi próby ukrytego rozszerzenia kompetencji organów, którym łatwiej będzie zakwestionować umowy cywilnoprawne i uznać, że jest to umowa o pracę.

Nie możemy być tego w żaden sposób pewni, ponieważ od wielu lat rozmywa się granica pomiędzy umowami cywilnoprawnymi a umowami o pracę, ze względu na obowiązki nałożone na przedsiębiorców, np. obowią … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinisterstwo finansów: nasz cel to luka w VAT nie większa niż 5 proc. już za dwa lata
Następny artykułSezon na Kanale Elbląskim czas zacząć [ Wiadomości ]