A A+ A++

Wiceminister finansów Jan Sarnowski: Jednym z najistotniejszych problemów w polskich podatkach jest luka VAT. W jej efekcie mamy do czynienia z dwoma zjawiskami – zmniejszeniem podatkowych wpływów na skutek działalności przestępczej uczestników tzw. karuzel VAT, ale przede wszystkim brakiem równowagi na rynku. Przyczyny tego stanu rzeczy są dwie – niektóre podmioty gospodarcze działające poza prawem, wyłudzają zwroty VAT, a inne, często nieświadomie, współpracują z nieuczciwymi kontrahentami, którzy nie rozliczają się prawidłowo z fiskusem.

Naszym zadaniem jest znalezienie narzędzi, które mogłyby pomóc w zwalczaniu tego procederu. Dzięki technologii stało się to możliwe. Konieczne jest tylko zgromadzenie danych do analizy i stworzenie automatycznych analizatorów. Anomalie – jak się okazuje – wynikają zarówno z ukrywania dochodów jak i działania firm w szarej strefie oraz również ze stosowania nieuczciwych praktyk, „kupowania kosztów” czy operowania „pustymi fakturami”. Przejawem tego są m.in. ceny znacznie odbiegające od rynkowych.

Kiedyś z nieuczciwymi przedsiębiorcami walczyli detektywi, teraz drużyna się zwiększyła – kluczowe kompetencje mają programiści, którzy potrafią stworzyć samo uczące się algorytmy.

Polska podąża tą ścieżką już od kilku lat – w 2016 roku wdrożyliśmy pliki JPK, które zapoczątkowały pozyskiwanie danych do celów analitycznych. Tę ścieżkę rekomendowało OECD i Bank Światowy. Pierwsze elektroniczne raportowanie transakcji w formule SAF-T (odpowiednik naszego JPK) pozwalające na analizowanie danych wprowadziła Austria w 2009 roku, ale my – mimo że zaczęliśmy później – już nadrobiliśmy ten dystans, a nawet zdołaliśmy wyprzedzić inne kraje.

Stworzyliśmy analitykę, której nie ma żadne inne państwo w Europie. Dzięki niej jesteśmy w stanie prześledzić przepływy finansowe przedsiębiorcy od początku do końca – wiemy co dzieje się na jego koncie, sprawdzamy transakcje pod kątem cech charakterystycznych dla działania oszustów. Udostępniliśmy też odpowiednie oprogramowanie bankom, które pomagają nam w eliminowaniu nieuczciwych praktyk.

Czy wszystkie banki stosują to oprogramowanie? Spółdzielcze też?

Tak, wszystkie banki działające w Polsce. Oprogramowanie pozwala na bezpieczne dla wszystkich stron przeprowadzenie badania przepływu gotówki. Od 2017 roku wprowadziliśmy też monitoring obiegu towarów. Chodzi o produkty akcyzowe, na które nałożony jest więc … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWybory w Rzeszowie. Po co to przesunięcie terminu? Przegrywa przez to Rzeszów
Następny artykułBez kodu zawodu zleceniobiorcy firma nie rozliczy składek ZUS