A A+ A++

W marcu spółka Blik Romania ma złożyć do Banku Narodowego Rumunii wniosek o zatwierdzenie systemu płatności Blik w lejach rumuńskich – poinformował w środę Polski Standard Płatności, operator Blika. W pierwszej kolejności spółka ma skupić się na rynku płatności w e-commerce.

Blik wychodzi poza Polskę. "Widzimy duży potencjał do rozwoju"
fot. CCG / / CCG

Polski Standard Płatności, czyli operator systemu płatności mobilnych Blik, poinformował w komunikacie, że rozpoczyna swoją działalność w Rumunii. W ramach nowo powstałej spółki – Blik Romania – rozwijany będzie system rozliczeń w lejach rumuńskich, otwarty dla wszystkich tamtejszych wydawców i agentów rozliczeniowych. Dodano, że po uzyskaniu prawnej zgody na działalność od Banku Narodowego Rumunii (BNR), operator systemu planuje skupić się na tym rynku na płatnościach w e-commerce.

Prezes Polskiego Standardu Płatności Dariusz Mazurkiewicz podkreślił, że strategia firmy zakłada rozwój Blika poza granicami kraju. “Naszym celem jest, aby w najbliższych latach stał się on europejskim systemem płatności, który z powodzeniem działa w ramach platform mobilnych dużych europejskich banków i który gromadzi – podobnie jak ma to już miejsce w Polsce – miliony zaangażowanych użytkowników w płatnościach w e-commerce” – wskazał Mazurkiewicz, cytowany w komunikacie.

Zapewnił, że decyzja o wejściu na rynek rumuński była poprzedzona dogłębną analizą i weryfikacją możliwości. Jak podkreślono, Rumunia jest obecnie w europejskiej czołówce pod względem najszybciej rosnących gospodarek.

Wyjaśniono, że spółka Blik Romania została zgłoszona do Rejestru Handlowego w Rumunii na początku grudnia ubiegłego roku. W skład zarządu nowej spółki wszedł Ryszard Drużyński, który objął stanowisko prezesa zarządu, Michał Szymański jako wiceprezes zarządu oraz Paweł Dytry. W radzie nadzorczej znalazły się władze Polskiego Standardu Płatności – Dariusz Mazurkiewicz w roli przewodniczącego rady nadzorczej, Monika Król jako wiceprzewodnicząca rady nadzorczej oraz Gheorghe Marian Cristescu jako członek rady nadzorczej.

Polski Standard Płatności poinformował, że w marcu br. zarząd Blik Romania złoży do Banku Narodowego Rumunii wniosek o zatwierdzenie systemu płatności Blik w lejach rumuńskich. W ramach strategii biznesowej Blik Romania planowane jest wprowadzenie płatności kodem Blik we wszystkich kanałach sprzedaży – e-commerce, POS i ATM. W pierwszej fazie operator systemu skoncentruje się na wdrożeniu rozwiązania w e-commerce.

“Rumunia ma jedną z najważniejszych gospodarek cyfrowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Bankowość mobilna oraz handel elektroniczny w tym kraju znajdują się na bardzo wysokim poziomie rozwoju, a klienci są gotowi i chętni do korzystania z nowoczesnych usług płatniczych. Zgodnie z danymi Statista – do 2025 roku liczba użytkowników e-commerce w Rumunii ma wzrosnąć o 16 proc. do blisko 11 milionów. Widzimy więc duży potencjał do rozwoju Blik i zaproponowaniu tamtejszym konsumentom rozwiązania, które pozwala szybko, wygodnie, a przede wszystkim bezpiecznie uregulować wszelkie należności. Wierzymy, że Blik powtórzy swój sukces na nowym, dynamicznie rozwijającym się rynku” – wskazał prezes Blik Romania Ryszard Drużyński, cytowany w informacji.

Blik to powszechny standard płatności mobilnych, którego operatorem jest spółka Polski Standard Płatności (PSP). Udziałowcami PSP są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.

Na początku lutego PSP informował, że w 2022 roku odnotowano ponad 1,2 mld operacji Blikiem o wartości 163,9 mld zł. Blik najchętniej wykorzystywany jest w e-commerce – w ub.r. zapłacono nim w tym kanale 714,2 mln razy, a wartość transakcji wyniosła 89,2 mld zł. 

autor: Michał Boroń

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Środa z Profilaktyką”
Następny artykułBurmistrz Miasta i Gminy Sztum informuje, że z dniem 13 marca 2023 r. rozpoczyna się nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie”