A A+ A++

W wielu miejscach Francji odnotowano w poniedziałek blokady dróg, zakładów i instytucji kultury w związku z protestem przeciwko wprowadzanej przez rząd reformie emerytalnej. We wtorek Francuzi po raz dziesiąty wyjdą na ulice, aby sprzeciwić się projektowi rządu i prezydenta Emmanuela Macrona podniesienia wieku emerytalnego.

Blokady dróg i zakładów w całej Francji przed kolejnym dniem protestów przeciwko reformie emerytalnej
Blokady dróg i zakładów w całej Francji przed kolejnym dniem protestów przeciwko reformie emerytalnej
fot. STEPHANE MAHE / /  Reuters / Forum

Blokada dotyczy m.in. wielu szkół średnich oraz wyższych, w tym Uniwersytetu Paris-Dauphine w Paryżu. W poniedziałek pracownicy Muzeum Luwru zablokowali wejście do instytucji, która pozostała zamknięta.

Jak informują media, na ok. 15 proc. stacji benzynowych w całej Francji brakowało w poniedziałek paliwa. „Niedobór pozostaje bardziej odczuwalny na zachodzie kraju ze względu na protesty w rafineriach. Najbardziej dotkniętym departamentem jest Loara Atlantycka (55,06 proc. stacji z brakiem przynajmniej jednego rodzaju paliwa)” – informuje dziennik „Le Monde”.

W regionie Aude około 80 osób prowadziło w poniedziałek blokadę przy wejściu do składu ropy naftowej Port-la-Nouvelle. Została ona zniesiona przed południem przez policję.

Ruch pociągów i paryskiego metra ma być we wtorek poważnie zakłócony. Strajkować ma również 30 proc. nauczycieli szkół podstawowych w kraju.

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Dotychczas przed demonstracjami policja stosowała aresztowania prewencyjne, które zostały zaskarżone do sądu. W poniedziałek sąd administracyjny w Paryżu odrzucił wniosek o ich wstrzymanie.

Wtorek będzie dziesiątym dniem mobilizacji społecznej przeciwko kontrowersyjnej reformie emerytalnej, podwyższającej wiek emerytalny z 62 do 64 lat, przyjętej przez rząd z pominięciem głosowania w Zgromadzeniu Narodowym, izbie niższej parlamentu francuskiego.

Projekt ustawy będzie teraz oceniany pod względem zgodności z konstytucją przez Radę Konstytucyjną. Związki zawodowe wysłały w poniedziałek do Rady „list i argumenty wyjaśniające, dlaczego ta ustawa jest sprzeczna z konstytucją”.

Marcin Furdyna

Źródło:PAP
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLudzie teatru nagrodzeni
Następny artykułMZUK ma nową dyrektorkę. To wieloletnia pracowniczka Zarządu i innych jednostek komunalnych