A A+ A++

Kiedy zaczynamy żyć dostatnio to wychodzą nasze wady narodowe, nad którymi nie pracujemy. Wzmagają się walki polityczne, kłótnie, podziały, brak szacunku do własnego dziedzictwa opłaconego tak wielką ofiarą – mówił bp Łukasz Buzun podczas sumy odpustowej ku czci Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie. W czasie uroczystości wspominano 24. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał, że tak jak przez chrzest Polski Chrystus został zaproszony w dzieje ojczyzny tak dzisiaj w nowy sposób zostaje zaproszony we współczesne czasy. – Chrystus zostaje zaproszony, aby okazywał swoją zbawczą moc tak, jak po raz pierwszy okazał ją w Kanie Galilejskiej. Zostaje zaproszony, aby synowie i córki polskiej ziemi znajdowali się w zasięgu zbawczej mocy Odkupiciela świata – powiedział kaznodzieja.

Podkreślał, że Maryja używa dzisiaj tych samych słów, które wypowiedziała w Kanie Galilejskiej do sług „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. – Maryja przez osiem wieków w tym miejscu, najpierw w drewnianej świątyni, a od 1823 roku murowanej, staje wobec całych pokoleń synów i córek tej ziemi i powtarza te same słowa. To jest ogromne wezwanie do życia Ewangelią na co dzień i do ewangelizacji innych. To miejsce maryjne wnosi w dzieje kościoła lokalnego piękny rys macierzyński, którego początki wiążą się z wydarzeniem w Kanie Galilejskiej – zaznaczył celebrans.

Biskup zauważył, że we współczesnych czasach nie brakuje chleba, pracy, wolności, a wręcz przeciwnie jest klęska nadużywania wolności, przed czym przestrzegał św. Jan Paweł II. – Stajemy się narcystycznym i konsumpcyjnym społeczeństwem – stwierdził hierarcha.

Powołując się na statystyki z 2021 r. podkreślił, że w Polsce rocznie marnuje się 5 mln ton żywności, z czego prawie 3 mln ton to żywność wyrzucana w gospodarstwach domowych.

Dodał, że w Polsce rocznie rozpada się co trzecie małżeństwo, a w ośrodkach wielkomiejskich ponad 50 procent.

– Kiedy zaczynamy żyć dostatnio to wychodzą nasze wady narodowe, nad którymi nie pracujemy. Wzmagają się walki polityczne, kłótnie, podziały, szukanie wsparcia politycznego za granicą, brak szacunku do własnego dziedzictwa opłaconego tak wielką ofiarą. Wzrasta ilość uzależnień, apostazji, niszczy się autorytety, niszczy się dzień święty, czyniąc z niedzieli zwykły dzień pracy – ubolewał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Akcentował, że największym zadaniem na dziś i jutro to zaniesienie Ewangelii do świata. – Chrystus obecny wraz ze swą Matką w Lutogniewskiej Kanie stawia przed nami z pokolenia na pokolenie wielką sprawę przekazania i rozwijania daru wiary w Kościele – powiedział celebrans.

Wskazał też na blaski współczesnego Kościoła. – To co nas cieszy ostatnio to rzesza pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę i także tutaj do Lutogniewa, to obecność ponad 1,5 mln rzeszy młodzieży na ŚDM w Lizbonie z 190 krajów, także z Polski i naszej diecezji, to 10 września beatyfikacja Rodziny Ulmów, na którą jesteśmy wszyscy zaproszeni – wymieniał bp Buzun.

Po Mszy św. biskup poświęcił obraz Matki Bożej Pocieszenia, który przed 25. rocznicą koronacji odwiedzi każdy dom.

Na odpust do sanktuarium w Lutogniewie przyszli pieszo pielgrzymi z Krotoszyna, Sulmierzyc, Kobylina, Zdun i Benic. Przybyła także po raz szósty pielgrzymka rowerowa złożona w większości z członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Krotoszyna.

Wraz z biskupem modlili się: ks. prał. Aleksander Gendera, dziekan dekanatu krotoszyńskiego, ks. kan. Łukasz Żurawski, kustosz lutogniewskiego sanktuarium, liczne duchowieństwo, przedstawiciele władz samorządowych, pielgrzymi i wierni z diecezji kaliskiej. Podczas Mszy św. śpiewał chór „Cecylia” z Sulmierzyc.

Uroczystości odpustowe w Lutogniewie trwają 4 dni. Przed obrazem Matki Bożej Pocieszenia wczoraj modliły się osoby niepełnosprawne, które przybyły w pieszej pielgrzymce z Krotoszyna, rodziny z dziećmi, a także samorządowcy z powiatu krotoszyńskiego.

Dzisiaj po sumie odpustowej miał miejsce przejazd koni i zaprzęgów konnych w ramach XIV Pielgrzymki Konnej. O godz. 17.00 odprawiona została Msza św. dla Pielgrzymki Konnej i IX Pielgrzymki Motocyklowej, po której odbyła się parada motocykli. Dzień zakończy nabożeństwo różańcowe i Apel Jasnogórski.

W poniedziałek, 28 sierpnia, wierni będą modlić się za zmarłych czcicieli Matki Bożej Pocieszenia oraz poległych w obronie ojczyzny. O godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza św. żałobna z procesją na cmentarz. We wtorek, 29 sierpnia, przed obrazem Maryi będą modlić się osoby chore i starsze. Każdy dzień kończy się Apelem Jasnogórskim.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia namalowany został na desce i pochodzi z pierwszej połowy XVI w. Dokładna data powstania i autor są nieznane. Kult Matki Bożej z Lutogniewa sięga odległych czasów. Z akt wizytacyjnych Józefa Rokosowskiego z 1785 r. wynika, że przy łaskami słynącym wizerunku już w 1694 r. istniała Konfraternia Matki Bożej Pocieszenia. Po wybudowaniu nowego kościoła w XIX w. obraz umieszczono w głównym ołtarzu.

Obraz przedstawia Maryję w półpostaci, podtrzymującą na lewym ramieniu Dzieciątko. Wizerunek ten jest zakrywany na co dzień obrazem Zwiastowania NMP. Obraz Matki Bożej Pocieszenia stanowi przedmiot szczególnego kultu. Był on jednak mocno podniszczony i dlatego w 1968 r. poddany został gruntownej konserwacji. Wtedy też usunięto z niego posrebrzaną sukienkę, dzięki czemu malowidło okazało się oczom wiernych w pełnym blasku.

Od najdawniejszych czasów przybywali do sanktuarium parafianie i pielgrzymi z prośbą o pomoc i opiekę. Szeroko znane były odpusty lutogniewskie, tłumne i gwarne, odprawiane pod znakiem błogosławieństwa dzieci. Po II wojnie światowej nastąpiło ponowne ożywienie kultu Matki Bożej Lutogniewskiej.

Z okazji odpustu przybywają tu liczne rzesze pielgrzymów. Szczególnie spieszą do sanktuarium rodzice z małymi dziećmi. Istnieje bowiem powszechna opinia, że Matka Najświętsza błogosławi i wysłuchuje modlitw wznoszonych w intencji najmłodszych. Nie brakuje również najświętszych dowodów cudownych uzdrowień, jakie dokonały się za wstawiennictwem Lutogniewskiej Pani. Koronacja obrazu odbyła się 29 sierpnia 1999 r.

Z historią Sanktuarium Matki Bożej w Lutogniewie łączą się także dwie postacie: bł. bp Michał Kozal, który od najmłodszych lat wraz z rodzicami pielgrzymował do Lutogniewa oraz sługa boży brat Antoni Kowalczk ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów.

Od 2010 r. kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie jest ks. kan. Łukasz Żurawski.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNastępca Lewandowskiego już podbija Bundesligę. Koncert
Następny artykułJaki: PO przegrała wybory i poszła na skargę do Niemca