A A+ A++

Różnorodność i równowaga płci w nauce mają tak duże znaczenie, nie tylko dla kobiet, których w nauce jest nadal zbyt mało, ale też dla społeczeństw, dla ich bezpiecznego rozwoju. Mimo to badaczki nadal zmagają się z wyzwaniami i barierami.

Nauka i biznes – razem ku różnorodności?

Niezależne badanie przeprowadzone wśród naukowczyń z 65 krajów pokazuje skalę i podstawowe przyczyny problemu. Aż 61 proc. respondentek uważa, że ścieżki kariery naukowej są ukształtowane w sposób wykluczający kobiety, a 55 proc. z nich zetknęło się z uprzedzeniami ze względu na płeć przy zatrudnianiu, awansowaniu czy finansowaniu. Ponad połowa (54 proc.) doświadczyła trudności w upowszechnianiu swojej pracy, a 61 proc. musiało walczyć o umieszczenie swojego nazwiska przy projektach i publikacjach.

– Długie i nieelastyczne godziny pracy, podróże zagraniczne i brak postępowej polityki rodzicielskiej powstrzymują kobiety w ich działaniach. Aż 67 proc. badanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że posiadanie dziecka z pewnością wpływa na karierę naukową kobiety. Dlatego tak ważne jest, aby mężczyźni wspierali swoje partnerki w codziennych obowiązkach domowych. Ich zaangażowanie w życie rodzinne, pomoże kobietom rozwijać swój potencjał i karierę naukową, co przełoży się na jakość nauki i korzyści dla całych społeczeństw – powiedział Niels Westerbye Juhl, Prezes Zarządu L’Oréal Polska i Kraje Bałtyckie.

Problem nierówności płci dotyczy także polskich uczelni. Zdaniem 35 proc. stypendystek programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, mężczyźni są częściej zatrudniani na stanowiskach kierowniczych niż kobiety, a według 31 proc., mają oni łatwiejszy dostęp do sieci naukowych i spotkań konferencyjnych. Ponadto, co trzecia stypendystka uważa, że uniwersytet nie jest miejscem przyjaznym dla rodziców (35 proc.) … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł 1 listopada – darmowa komunikacja miejska
Następny artykułCzechy M: Zmienne szczęście VK Ostrava i CEZ Karlovarsko