A A+ A++

11 czerwca 2021 r. oficjalnie otwarto Muzeum Twierdzy Toruń – siódmy oddział Muzeum Okręgowego. Uroczystości towarzyszyło wręczenie Medalu Za zasługi dla Miasta Torunia na wstędze doktorowi Markowi Rubnikowiczowi.

Toruń w sposób godny poprzez bramy Muzeum Twierdzy Toruń, jednego z oddziałów Muzeum Okręgowego, otwiera dziś przed gośćmi i mieszkańcami miasta rozległe, fascynujące, często jeszcze niezbadane obszary eksploatacji poznawczej toruńskich fortyfikacji mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Jest to przestrzeń cenna w skali Europy i część jednego z największych systemów fortyfikacyjnych na terenie dzisiejszej Polski. Warto tutaj zajrzeć, poznać historię tworzenia, a następnie eksploracji obiektów militarnych.

Muzeum Twierdzy Toruń mieści się w budynku dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej, będących elementem XIX-wiecznego fortecznego systemu obronnego, powstałego dla wzmocnienia wschodniej granicy Prus. To jeden z najlepiej zachowanych w Europie zespołów budowli obronnych, stanowiący niezwykle cenny zabytek architektury militarnej. Składają się na niego forty, schrony, baterie artyleryjskie i budowle zaplecza. W Koszarach Bramy Chełmińskiej, przeznaczonych dla około 160 żołnierzy, mieściło się także laboratorium amunicyjne. Mierzący 113 metrów blok koszarowy składa się z trzech skrzydeł, mieszczących 16 komór podzielonych na 26 pomieszczeń. Przez wiele lat obiekt był nieużywany i ulegał zniszczeniu.

Do otwarcia Muzeum Twierdzy Toruń nie doszłoby bez zaangażowania władz samorządowych, państwowych, konserwatorów zabytków oraz wielu innych osób, dzięki którym inwestycja mogła zostać zrealizowana. Wśród nich miejsce czołowe z pewnością zajmuje były dyrektor Muzeum Okręgowego, doktor Marek Rubnikowicz.

– Muzeum Twierdzy Toruń powstało w naszym mieście z inspiracji i pod fachowym nadzorem pana Marka Rubnikowicza. Dlatego w dniu przesuniętego i oficjalnego otwarcia placówki możemy wobec Pana Dyrektora wyznać z wdzięcznością: ocalił i obronił tę warownię, bo stał się dla niej jak baszta, zamek obronny, kasztel i puklerzstwierdził przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.

Marek Rubnikowicz stanowisko dyrektora objął w 2007 r. i zarządzał placówką przez 14 lat. W tym czasie muzeum zanotowało dynamiczny wzrost liczby widzów: z 208 tys. do ok. 400 tys. gości rocznie. Pod jego kierownictwem instytucja stała się jednym z 10 najchętniej odwiedzanych muzeów w Polsce, a wszystkie budynki muzealne przeszły jedne z największych prac modernizacyjnych w swoich dziejach. W czasie jego pracy muzeum m.in. zyskało dwa nowe oddziały – Muzeum Toruńskiego Piernika i Muzeum Twierdzy Toruń, gruntownie wyremontowano także m.in. Dom Mikołaja Kopernika, Dom Eskenów i Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Te i wiele innych zasług 24 września 2020 r. doceniła Rada Miasta Torunia jednogłośnie decydując o nadaniu doktorowi Medalu Za zasługi dla Miasta Torunia na wstędze. Oficjalnie otwarcie Muzeum Twierdzy Toruń było okazją do przekazania wyróżnienia dyrektorowi.

Ten medal, wspaniałe wyróżnienie, dedykuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do świetności muzeum, ponieważ stało się to także z Państwa udziałem. Dziękuję Wam wszystkim za to, ze mnie wspomagaliście i byliście ze mnąpowiedział doktor Marek Rubnikowicz.

Prace w obiekcie przeprowadzone zostały w ramach projektu „Muzeum Twierdzy Toruń – adaptacja Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne”. Projekt współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Oś priorytetowa VIII „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Działanie 8.1 „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Koszt całkowity projektu wynosi 22 935 376 zł, natomiast kwota dofinansowania: 14 382 298,52 zł. Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.


Więcej:

Fot. Adam Zakrzewski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW kilka sekund „zarobił” 15 punktów karny
Następny artykułŁódź. Chciała zostać pochowana obok męża. Spoczęła w obcym mieście