A A+ A++

Bukszpan: zimozielony krzew do ogrodu

Bukszpan to piękny, zielony krzew, który zdobi wiele działek i ogrodów. W Polsce najczęściej rośnie bukszpan zwyczajny, znany też pod nazwą: wieczniezielony, ale ogólnie jest aż 100 gatunków tej rośliny. Grynszpan, bo jest znany także pod tą nazwą, wyróżnia się intensywnie zielonymi listkami, które zachowują kolor podczas całego roku, także zimą. Może urosnąć nawet do 3 metrów wysokości. Często wykorzystuje się go jako żywopłot, ale świetnie wygląda także w otoczeniu innych roślin, a nawet jako soliter.

W Polsce jest bardzo popularny, ale niestety w ostatnich czasach coraz trudniej go uprawiać, a konkretnie: ochronić przed szkodnikami, trochę rzadziej przed chorobami. Bardzo często bukszpan usycha i jeśli nie zadziałamy szybko, może wkrótce być całkowicie ogołocony, bez najmniejszego listka. W celu ochrony naszego krzewu trzeba poznać co mu szkodzi. 

Czytaj też: Po tej odżywce fuksja obsypie się kwiatami. Wystarczy zblendować to jedno warzywo

Dlaczego bukszpan usycha? Szkodniki

Najgroźniejszym szkodnikiem bukszpanu jest ćma bukszpanowa. W Polsce pojawiła się dopiero w XXI wieku i to w drugiej dekadzie. Szkody na bukszpanie wyrządzają gąsienice ćmy bukszpanowej. Najpierw można zobaczyć delikatną pajęczynkę, a po lepszym przyjrzeniu się zauważymy jasnozielone gąsienice z brązowym paskiem. Żywią się one liśćmi bukszpanu, ale także pędami. Z powodu ćmy bukszpanowej, bukszpan usycha bardzo szybko, nawet w ciągu kilku tygodni. Gdy zauważysz oznaki żerowania gąsienic od razu zacznij je zwalczać.

gąsienica ćmy bukszpanowejgąsienica ćmy bukszpanowej fot. shutterstock.com

Najskuteczniejszą metodą jest oprysk biologiczny, zawierający bakterię Bacillus thuringensis, np. Lepinox Plus, która zabija gąsienice ćmy bukszpanowej. Innymi sposobami na pozbycie się tego szkodnika są pułapki feromonowe oraz ręczne wyłapywanie, ale powinny być traktowane jako metoda dodatkowa. Bukszpanowi zagrażają także przędziorki bukszpanowe oraz miodówka bukszpanowa. W zwalczaniu najlepiej sprawdzają się opryski chemiczne. 

Czytaj też: Aranżacja balkonu w stylu marokańskim to hit lata 2023. Prostota z elementami egzotyki

Inne powody usychania bukszpanu

Liście bukszpanu mogą usychać także z innych powodów. Krzew jest mrozoodporny, ale nawet on może przemarznąć. Objawem negatywnego działania niskich temperatur jest właśnie usychanie, żółknięcie liści.

dlaczego bukszpan usychadlaczego bukszpan usycha fot. shutterstock.com

Uszkodzone liście należy usunąć i zastosować odżywkę do bukszpanu. Jeśli krzew bardzo nie przemarzł to możliwe, że można go jeszcze uratować, a następnym razem trzeba okryć na zimę. Dlaczego jeszcze bukszpan usycha? Powodem mogą być choroby. Przykładem jest fytoftoroza bukszpanowa. Z jej powodu liście zmieniają kolor, usychają i opadają. 

Czytaj też: Ta roślina będzie nowym hitem polskich balkonów? Wygląda jak z bajki, a nie jest trudna w uprawie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOto najlepsze auta w cenie do 25 tys. zł! Nie tylko Audi, BMW czy Lancia…
Następny artykułPrezydent: Protestujący w czerwcu '76 dali przykład odwagi