A A+ A++

Miasto Wisła przystąpiło  w listopadzie do  Stowarzyszenia „Porozumienie Ziem Górskich RP”. Co to za ciało i co ma wynikać z tego uczestnictwa? Wyjaśniamy.

Akces ten został zatwierdzony podczas listopadowej sesji Rady Miasta Wisła. Radni poparli go dwunastoma głosami, przy dwóch wstrzymujących się. Z czego wynika to członkostwo i co to za organizacja, wyjaśnia sekretarz miasta Sylwester Foltyn:

– W zasadzie pomysł stworzenia jakiegoś porozumienia lub powołania stowarzyszenia zrodził się podczas pandemii, kiedy to górskie gminy turystyczne borykały się z ogromnymi problemami – problemami, które są często inne od tych dotyczących pozostałych gmin turystycznych, położonych poza terenami górskimi. I faktycznie ten czas pandemii pokazał, że jest wiele wspólnych spraw, wspólnych problemów i podobnych pomysłów, dlatego też zrodziła się taka właśnie inicjatywa. Zebranie założycielskie odbyło się 8 listopada w Szczyrku. Siedziba Stowarzyszenia “Porozumienie Ziem Górskich RP”, bo tak nazywa się to Stowarzyszenie, mieści się w Świeradowie Zdroju. Miasto Wisła też przystąpi do tej inicjatywy, a Rada Miasta na sesji w dniu 24 listopada 2022 r. już podjęła uchwałę w tej sprawie – wyjaśnia Foltyn.

Rzeczywiście jest tutaj pewien niuans formalny, ponieważ radni głosowali za projektem, który zawierał nazwę „Porozumienie Gmin Górskich RP” i tak też był odczytany przez przewodniczącego rady.
Jak czytamy dalej w projekcie, miasto w stowarzyszeniu reprezentować będzie jego burmistrz. Obecnie jest to Tomasz Bujok, który tak wyjaśnia nam cele działania Porozumienia Ziem Górskich RP:

– Mamy nadzieję, że to porozumienie stanie się faktycznie taką płaszczyzną do wspólnej wymiany doświadczeń, czy też poglądów i inicjatyw, a przede wszystkim spowoduje, że nasz głos, jako gmin górskich, będzie słyszalny przez władze centralne. Mamy przecież swoje problemy, które są odmienne od tych, które dotykają gminy spoza terenów górskich i cieszę się, że będziemy mogli je wspólnie przedstawiać na poziomie rządu czy też parlamentu. Jest przecież wiele takich kwestii, które wymagają zmiany – mówi Tomasz Bujok.

W projekcie statutu stowarzyszenia przeczytać można o szczególnym akcencie, kładzionym na rozwój turystyki i rekreacji na terenie gmin członkowskich. Członkowie będą zobowiązani do opłacania składek rocznych, które ryczałtowo ustalać będzie Walne Zebranie Członków Zarządu, a pierwsze takie odbędzie się w 2023 roku.
Do stowarzyszenia przystąpiły też – z Beskidów – Szczyrk oraz między innymi: Zakopane, Karpacz czy Lipnica Wielka. Organizacja ma już prezesa, a jest nim burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJadłodzielni na os. Pomorskim jeszcze nie ma, ale są dwie inne. Tam możecie zanieść nadwyżki jedzenia
Następny artykułBrakuje karmy dla ptaków w Dolinie Trzech Stawów. Zbyt dużo osób chce je dokarmiać