A A+ A++

Chińska firma kosmiczna LandSpace dokonała właśnie historycznego wysłania na orbitę pierwszej rakiety napędzanej metanem, nazwanej Zhuque-2. Uprzedziła w tym Elona Muska.

Start rakiety miał miejsce 12 lipca w Centrum Startowego Satelitów w Jiuquan na pustyni Gobi. Dwustopniowa rakieta Zhuque-2 wyniosła się w kosmos napędzana mieszanką ciekłego metanu oraz tlenu. Jako pierwsza rakieta z takim paliwem z powodzeniem dostarczyła ładunek testowy na orbitę heliosynchroniczną.

Dla chińskiej firmy to olbrzymi sukces po fiasku debiutanckiego lotu Zhuque-2 w grudniu 2022 roku. LandSpace wyprzedziła szereg firm kosmicznych, które pracują nad wykorzystaniem ciekłego metanu jako paliwa do rakiet. W tyle został chociażby SpaceX w swojej rakiecie Starship, która uległa awarii podczas kwietniowego startu.

Niebywały sukces Chin

Zhuque-2 to średnia rakieta nośna, mogąca osiągać niską orbitę okołoziemską. Wykorzystuje cztery silniki TQ-12. Według założeń Chińczyków, przynajmniej silnik rakiety można odzyskać po każdym locie

Rakieta stanowi pierwszy krok w opracowaniu całej serii jeszcze większych konstrukcji, które będą osiągać orbitę okołoziemską. Jak Zhuque-2 może wynosić ładunki o masie 4 ton, tak kolejne rakiety serii mają osiągać ładowność już 32. Sukces napędu na mieszankę ciekłego metanu i tlenu jest osiągnięciem dla całej kosmonautyki, gdyż takie rozwiązani … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWieluńskie ścieżki do Czerniewic – wycieczka
Następny artykułRepertuar Teatru Ateneum na sierpień. Zobacz, co będzie się działo!