Maja Chwalińska czekała pół roku, aby móc cieszyć się ze zwycięstwa na zawodowych kortach. We wtorek polska tenisistka po niesamowitym boju awansowała do II rundy turnieju ITF World Tennis Tour o puli nagród 40 tys. dolarów w czeskich Ricanach.

Rafał Smoliński

PAP
/ Leszek Szymański
/ Na zdjęciu: Maja Chwalińska

• Iga Świątek gra dalej w Indian Wells. Tak prezentuje się turniejowa drabinka

W ubiegłym tygodniu w Trnawie Maja Chwalińska (WTA 238) powróciła do rywalizacji po operacji kolana, której poddała się we wrześniu po nieudanych eliminacjach do wielkoszlemowego US Open 2022. W pierwszym meczu po półrocznej przerwie żadnych szans nie dała naszej tenisistce Francuzka Oceane Dodin (więcej tutaj).

Chwalińska przeniosła się z Trnawy do Rican. W Czechach odbywa się halowy turniej o niższej puli nagród i 21-latka nie miała żadnych problemów z dostaniem się do głównej drabinki. We wtorek leworęczna Polka po trzech godzinach i 20 minutach zwyciężyła 7:6(2), 3:6, 7:5 Chinkę Zhuoxuan Bai (WTA 336), która wcześniej przeszła przez eliminacje.

Pierwszy set miał charakterystyczny przebieg. Chwalińska dwukrotnie prowadziła z przewagą przełamania (2:0 i 4:2), lecz za każdym razem szybko ją traciła. W końcowej fazie obie panie zachowały spokój przy własnym podaniu. Rozstrzygający był więc tie-break, który okazał się popisem ze strony Polki. Nasza reprezentantka zdobyła pierwsze cztery punkty i nie dała sobie wydrzeć zwycięstwa w premierowej odsłonie.

Drugą partię Chwalińska rozpoczęła znakomicie. Przełamała już w pierwszym gemie i prowadziła nawet 3:1. Wówczas jednak zaczęły się problemy. Bai odrobiła straty i przejęła inicjatywę na korcie. Chinka prezentowała się lepiej od Polki i ostatecznie wygrała pięć gemów z rzędu, wieńcząc tym samym seta.

W decydującej odsłonie tenisistki rozgrywały bardzo długie wymiany, dlatego gra znacznie się wydłużyła. Chwalińska prowadziła 3:0, ale przegrała trzy kolejne gemy. Teraz zrobiło się nerwowo, bowiem każdy błąd mógł oznaczać porażkę w spotkaniu. Gdy zanosiło się na tie-break, atak przepuściła Polka. Wypracowała ona dwie piłki meczowe i przy pierwszej okazji zakończyła pojedynek przełamaniem.

Po bardzo wyczerpującym boju Chwalińska awansowała do II rundy turnieju Smartwings Open 2023 by Moneta Money Bank. Jej kolejną przeciwniczką będzie w czwartek oznaczona siódmym numerem Nigina Abduraimowa (WTA 175) z Uzbekistanu lub młoda, utalentowana Czeszka Lucie Havlickova (WTA 345).

W turnieju głównym w Ricanach zaprezentuje się również Katarzyna Kawa (WTA 235). W środę jej przeciwniczką w I rundzie będzie sąsiadka z rankingu, Rosjanka Waleria Sawinych (WTA 234). Z kolei w eliminacjach bez powodzenia grała Zuzanna Bednarz (WTA 1302). 17-letnia Polka nie sprostała Rosjance Marii Bondarenko (WTA 360), przegrywając w pierwszej fazie 3:6, 4:6.

Na wtorek organizatorzy czeskich zawodów zaplanowali jeszcze do rozegrania dwa mecze debla z udziałem Biało-Czerwonych. Maja Chwalińska i Brytyjka Maia Lumsden zmierzą się z rosyjskim duetem Sofja Lansere i Waleria Sawinych. Natomiast Zuzanna Bednarz i Czeszka Katerina Hajna spotkają się z czeską parą Dominika Salkova i Anna Siskova.

Smartwings Open 2023 by Moneta Money Bank, Ricany (Czechy)
ITF World Tennis Tour, kort twardy w hali, pula nagród 40 tys. dolarów
wtorek, 14 marca

I runda gry pojedynczej:

Maja Chwalińska (Polska) – Zhuoxuan Bai (Chiny, Q) 7:6(2), 3:6, 7:5
Katarzyna Kawa (Polska) – Waleria Sawinych *środa

I runda gry podwójnej:

Maja Chwalińska (Polska) / Maia Lumsden (Wielka Brytania) – Sofja Lansere (4) / Waleria Sawinych (4) *wtorek

Zuzanna Bednarz (Polska, WC) / Katerina Hajna (Czechy, WC) – Dominika Salkova (Czechy, 3) / Anna Siskova (Czechy, 3) *wtorek

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy Maja Chwalińska awansuje do ćwierćfinału?