A A+ A++

Najpierw uroczystości w centrum miasta, potem uliczne biegi i występy artystyczne. Tak w tym roku świdniczanie uczczą Narodowe Święto Niepodległości.

105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurują wydarzenia z udziałem władz państwowych i samorządowych. 11 listopada, o godz. 8:30, na placu Konstytucji 3 maja mieszkańcy wspólnie zaśpiewają hymn państwowy, złożą kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i wysłuchają okolicznościowych przemówień. Następnie udadzą się do kościoła pw. NMP Matki Kościoła, gdzie o godz. 10:00 zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny.

1918 metrów dla Niepodległej

Tradycyjnie 11 listopada odbędą się także Uliczne Biegi Niepodległości. W dwudziestej pierwszej edycji imprezy wezmą udział dzieci i dorośli. Najkrótszy dystans będzie wynosił 150 m, a najdłuższy symboliczne 1918 m. Zapisy na biegi będą prowadzone w dniu imprezy, w godz. 10:30-12:00, natomiast biuro zawodów zostanie umiejscowione na placu Konstytucji 3 maja. Same zawody rozpoczną się o godz. 12:00 i potrwają do 15:30. Dla zwycięzców przygotowano pamiątkowe dyplomy i puchary. Wśród uczestników, którzy ukończyli bieg organizatorzy rozlosują też nagrody, m. in. rower. Częścią zawodów będzie też występ Chóru Św. Kingi, który wspólnie z mieszkańcami zaśpiewa pieśni patriotyczne.

Historia zapisana w dźwiękach

Odzyskanie Niepodległości uczcimy również 12 listopada. Tego dnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbędą się dwa koncerty. Pierwszy, pod hasłem „Historia dźwiękiem malowana”, rozpocznie się o godz. 16:00. Podczas wydarzenia usłyszymy chór „Canto” pod batutą Ewy Bieniek oraz Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich w Świdniku pod dyrekcją Agaty Weremczuk. Świdniczanie wystąpią w towarzystwie profesjonalnych muzyków. Zaśpiewają polskie pieśni hymniczne, m.in. „Gaude Mater”, „Boże coś Polskę” czy „Mazurek Dąbrowskiego”, do których aranżacje przygotował pochodzący ze Świdnika kompozytor Aleksander Resiak.

Tego samego dnia, o godz. 20:00 zaplanowano koncert „Ojczyzno, rośnij miłością synów i żyj”. Pamięci Kard. Stefana Wyszyńskiego – „Civis Christis”. To historyczno-multimedialne widowisko z tekstami i muzyką Romana Kołakowskiego, opowiadające o posłudze kapłańskiej i pracy Kard. Stefana Wyszyńskiego. Pomiędzy pieśniami aktorzy Teatru Piosenki będą prowadzili narrację opartą o listy i encykliki Prymasa, która uporządkuje akcję i pozwoli jeszcze lepiej poznać życiorys Kardynała Wyszyńskiego.

Na wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać w kasie kina Lot.

Zaśpiewają dla Niepodległej

Tydzień później, 18 listopada sceną Miejskiego Ośrodka Kultury zawładną najmłodsi. Już po raz 24 odbędzie się Przegląd Piosenki Patriotycznej. W wydarzeniu wezmą udział soliści, duety i zespoły, którzy zaprezentują się w czterech kategoriach wiekowych: przedszkola, uczniowie klas I – III, uczniowie klas IV – VIII, uczniowie szkół ponadpodstawowych. Przegląd rozpocznie się o godz. 10:00 w sali widowiskowej.

Muzycznie i patriotycznie

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście zakończą się 26 listopada. Tego dnia, o godz. 15:30 w sali kameralnej MOK wystąpi Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” pod kierunkiem Beaty i Lecha Leszczyńskich. Pół godziny później rozpocznie się spektakl muzyczno-patriotyczny pt. „Miłość i Niepodległa” w wykonaniu Chóru Męskiego Arion oraz Chóru Noira pod kierunkiem Rafała Palutkiewicza.

Wstęp na wszystkie wydarzenia z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest bezpłatny. Ich organizatorami są: Miasto Świdnik, Miejski Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie Wspólnota Świdnicka, a partnerami: Narodowy Instytut Wolności, Teatr Piosenki, Stowarzyszenie Wschód Kultury, Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto Być Polakiem”, Instytut Pamięci Narodowej, Helicopters Brass Orchestra, ZTL „Leszczyniacy”, Chór „Canto”, Chór Męski Arion, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich w Świdniku. Wydarzenia odbywają się pod patronatem burmistrza Waldemara Jaksona.

af

Program:

11 listopada (sobota), plac Konstytucji 3 maja
godz. 8:30 – uroczystości oficjalne z udziałem władz państwowych i samorządowych
godz. 10:00 – msza święta w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku
godz. 12:00 – XXI Uliczne Biegi Niepodległości

12 listopada, sala widowiskowa MOK w Świdniku
godz. 16:00 – Historia dźwiękiem malowana – koncert polskich pieśni hymnicznych*
godz. 20:00 – „Ojczyzno, rośnij miłością synów i żyj”. Pamięci Kard. Stefana Wyszyńskiego – „Civis Christi”*
*Bezpłatne wejściówki na obydwa koncerty do pobrania w kasie kina Lot

18 listopada, sala widowiskowa MOK w Świdniku
godz. 10:00 – XXIV Przegląd Piosenki Patriotycznej

26 listopada, sala kameralna MOK w Świdniku
godz. 15:30 – występ Zespołu Tańca Ludowego „Leszczyniacy” pod kierunkiem Beaty i Lecha Leszczyńskich
godz. 16:00 – Miłość i Niepodległa – spektakl muzyczno-patriotyczny w wykonaniu Chóru Męskiego Arion i Chóru Noira pod kierunkiem Rafała Palutkiewicza

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości Program obchodów 2023

Last modified: 3 listopada, 2023

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułETNOKONKURS
Następny artykuł“Mam tak samo jak Ty – artystyczne sceny z życia codziennego” – konkurs fotograficzny Fundacji Avalon.