A A+ A++

Czekam na spotkanie i rozmowy z minister zdrowia Panią Izabelą Leszczyną i na szczegóły dotyczące rządowego programu in vitro, do którego intensywnie przygotowujemy się od dnia opublikowania ustawy w dzienniku ustaw – zapowiada w rozmowie z politykazdrowotna.com Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, odpowiedzialna za politykę zdrowotną miasta. Dodaje, że samorządy będą musiały podjąć decyzje, czy dotychczasowe programy samorządowe in vitro będą wygaszane na rzecz rządowych.

Warszawa od 2016 roku realizuje miejski program leczenia niepłodności metodą in vitro. 

Od początku programu, do końca 2023 r z miejskiego programu na świat przyszło ponad 2300 dzieci. To jeden z najlepszych wyników w Polsce jeśli chodzi o programy realizowane przez samorządypowiedziała politykazdrowotna.com Renata Kaznowska.

Finansowanie in vitro ruszy od 1 czerwca. Zaczęły się prace nad programem polityki zdrowotnej

Z miejskiego programu mogą korzystać pary, które przejdą proces kwalifikacji. Do spełnienia jest kilka warunków m.in. para musi przejść pełną diagnostykę w kierunku in vitro.

Musi mieszkać w Warszawie od co najmniej 2 lat. Wiek kobiety 25-40 lat. Mierzona jest również rezerwa jajnikowa. Para musi pozostawać w związku, albo małżeńskim albo potwierdzonym oświadczeniem – wymienia R. Kaznowska.

Teraz, po podjęciu ustawy o finansowaniu in vitro ze środków rządowych z niecierpliwością czekamy na akty wykonawcze, z których wynikać będzie do kogo dedykowany jest program (jakie trzeba spełnić warunki aby z niego skorzystać), i na ile program ten będzie tożsamy z programami realizowanymi przez samorządy. Dla samorządów jest to o tyle istotne, że będziemy musieli podjąć decyzję, czy programy samorządowe będą wygaszane na rzecz rządowych, czy niekoniecznie – dodaje R. Kaznowska.

Na miejski program wspierania par, borykających się z niepłodnością metodą in vitro Warszawa wydała 80 mln zł. W programie na lata 2023-2025 Rada Miasta przeznaczyło na in vitro ponad 40 mln zł. Miasto, w wyniku konkursów podpisywało kontrakty z ośmioma prywatnymi klinikami leczenia niepłodności.

Prezydent z atakiem środowiska kościelnego za akcept programu in vitro
Prezydent z atakiem środowiska kościelnego za akcept programu in vitro

Warszawa posiada kilka miejskich szpitali ginekologiczno-położniczych, oraz szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi oraz neonatologią. To szpital św. Rodziny, Centrum Medyczne Żelazna im. Św. Zofii, Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet, szpital Południowy, szpital Praski, czy szpital Bielański. Mamy olbrzymie doświadczenie w opiece nad przyszłymi mamami oraz nad noworodkami – zaznacza R. Kaznowska. 

Cieszy nas, że przyszłe mamy nie tylko chętnie wybierają nasze placówki ale i bardzo dobrze oceniają opiekę nad nimi i dziećmi.

Senacka komisja zdrowia za refundacją in vitro
Senacka komisja zdrowia za refundacją in vitro

W ogólnopolskim rankingu fundacji Rodzić po Ludzku, aż trzy nasze szpitale znalazły się w złotej dziesiątce najlepszych szpitali w Polsce- szpital Południowy, szpital Praski oraz szpital im. Św. Zofii.

Mamy więc powody do dumy.  Ale w trosce o mieszkanki naszego miasta, w trosce o przyszłe mamy chcielibyśmy iść dalej. Chcielibyśmy rozwijać nasze placówki również z myślą o in vitro – dodaje R. Kaznowska. 

Marian Szamatowicz ojciec polskiego in vitro honorowym obywatelem Białegostoku
Marian Szamatowicz ojciec polskiego in vitro honorowym obywatelem Białegostoku

Autor: Ewa Bałdyga

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBaw się i poznawaj Pruszków
Następny artykułŁadny widoczek to za mało. Ferie na bogato.