A A+ A++

Rezonans magnetyczny kręgosłupa to bezbolesne i bezinwazyjne badanie, które pozwala wykryć wady kręgosłupa. Pozyskany w ten sposób obraz uwidacznia wady i choroby kostnych i miękkich struktur układu kręgosłupa. Jakie schorzenia pozwala wykryć i w jakich przypadkach warto go wykonać?

Na czym polega i kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny kręgosłupa?

Rezonans magnetyczny kręgosłupa to bezinwazyjne badanie, które pozwala zdiagnozować urazy, wady wrodzone i choroby zwyrodnieniowe w okolicach kręgosłupa. Obraz MIR wykorzystywany jest między innymi w diagnostyce i leczeniu przepukliny, a także ocenie postępowania chorób nowotworowych (zwłaszcza w przypadku przerzutów). Uzyskany obraz pozwala także specjaliście ocenić rozległość nabytych urazów pleców i okolic lędźwiowych. Specjaliści są także w ten sposób określić wady postawy i skierować pacjenta na odpowiednią rehabilitację. Część z nich uważa, że badanie MIR powinien profilaktycznie wykonać każdy dorosły, zwłaszcza osoby, które dużo pracują w pozycji siedzącej.

Zdjęcie MIR pozwala na zobrazowanie struktur kręgosłupa oraz tworzących go elementów. Na obrazie widoczny jak więc kanał kręgowy, krążki międzykręgowe oraz pozostałe tkanki miękkie. Rezonans magnetyczny kręgosłupa jest całkowicie bezinwazyjny i bezbolesny. Odbywa się jednak w warunkach, które mogą powodować stres u pacjentów cierpiących na klaustrofobię. Wykonanie prywatnie kosztuje około kilkuset złotych. Można je także wykonać bezpłatnie na Narodowy Fundusz Zdrowia, jest to jednak związane z dłuższym czasem oczekiwania.

Jakie choroby pozwala wykryć rezonans magnetyczny kręgosłupa?

Badanie kręgosłupa za pomocą rezonansu magnetycznego wykonywane jest na skierowanie lekarza specjalisty, w celu rozpoznania wad i chorób ortopedycznych i schorzeń neurologicznych. Metoda pozwala uzyskać pełen obraz kręgosłupa i wszystkich tworzących go struktur. Na zdjęciu można także dostrzec przepuklinę, obrzęk lub krwawienie. Badanie pozwala także określić i wskazać miejsce ucisku rdzenia na nerwy.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa pozwala nie tylko potwierdzić i wykryć schorzenia oraz ocenić ich stopień zaawansowania. Badanie pozwala także monitorować rozwój schorzeń oraz skutki podjętego leczenia. Wykorzystywane jest m.in. w przypadku chorób nowotworowych z rozległymi przerzutami. Rezonans bywa także wykonywany podczas kwalifikacji do operacji chirurgicznych i późniejszej kontroli pooperacyjnej pacjenta.

Jakie są wskazania do badania MIR?

W zależności od obszaru badania rezonans magnetyczny kręgosłupa pozwala uzyskać obraz całego układu kręgosłupa lub tylko wybranych jego partii. Wskazaniem do wykonania badania jest często odczuwany przez pacjenta ból w miejscu, w którym doszło do urazu. Wówczas wykonuje się badanie miejscowe. Może to być rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowego, piersiowego lub szyjnego. W zależności od uzyskanych wyników lekarz może poszerzyć zakres badań.

Wskazaniem do rezonansu magnetycznego całego kręgosłupa są natomiast objawy neurologiczne, które mogą wskazywać na uszkodzenie lub ucisk rdzenia kręgowego. Wśród nich znajdują się m.in. uczucie mrowienia, drętwienie kończyn, zaburzenia czucia lub osłabienie siły mięśniowej. Pełny rezonans powinien wykonać także pacjent, który doświadcza ograniczenia ruchomości lub bólu w różnych partiach kręgosłupa. Badanie wykonuje się także w diagnostyce wad postawy, stwardnienia rozsianego oraz monitorowania nowotworów, które „lubią” dawać przerzuty.

Jak wykonuje się rezonans magnetyczny kręgosłupa?

Rezonans magnetyczny kręgosłupa wykonywany jest w pozycji leżącej. Pacjent znajduje się we wnętrzu maszyny o cylindrycznym kształcie, która w zależności od zakresu badań skanuje odcinki lub cały kręgosłup. W zależności od skali badania, zabieg trwa od 15 do 60 minut. Przez cały czas trwania badania pacjent pozostaje w kontakcie z lekarzem, który monitoruje jego przebieg z oddzielnego pomieszczenia.

Artykuł zewnętrzny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNBA: Wygrywali w playoffs najwięcej, ale tytułu nie zdobyli. Gdzie na liście jest Butler?
Następny artykułZuckerberg wyznał, że „Facebook” cenzuruje prawdziwe informacje