A A+ A++



Tak zwane ucho pływaka to jedna z najczęstszych dolegliwości w czasie wakacji. Chodzi o uczucie zatkanego ucha, które pojawia się, gdy w ciepłe dni korzystamy z basenów i zewnętrznych kąpielisk. Sprawdź, jak zmniejszyć ryzyko takich problemów!

Zobacz również:

Problem z uchem po basenie? Laryngolog wyjaśnia, co robić

Problem z uchem po basenie? Laryngolog wyjaśnia, co robić

Należy dokładnie osuszyć ucho po każdej kąpieli. Czasami nie jest to łatwe, ponieważ przewód słuchowy zewnętrzny ma skomplikowaną budowę, jest w kształcie litery “S” i w różnych zakamarkach może zostać trochę wody. Pamiętajmy, by nie osuszać ucha za pomocą higienicznych, jednorazowych patyczków, które mogą wręcz dopchać woskowinę do błony bębenkowej. Wtedy uczucie zatkanego ucha jest większe, tam namnażają się bakterie, robi się odczyn zapalny przewodu słuchowego. Wówczas niestety musimy poprosić o pomoc otolaryngologa, by to dokładnie oczyścił i zalecił krople lub maść, która wyleczy obrzęk. Czasami wymaga to nawet podania antybiotyku – opisuje w rozmowie z dziennikarzem RMF FM laryngolog doktor Agnieszka Dmowska-Koroblewska.

Specjaliści zalecają, by samemu osuszyć ucho po kąpieli miękkim ręcznikiem. Miękkim ręcznikiem osuszamy ucho w okolicy otworu słuchowego zewnętrznego. Wtedy woda może się ewakuować tak, by nie zalegała w świetle przewodu słuchowego. Właśnie to zaleganie i namnażanie się tam bakterii jest najczęściej przyczyną zapalenia ucha zewnętrznego – dodaje ekspert.

Czy skakanie na jednej nodze to dobry pomysł?

Zobacz również:

Zatkane ucho – o czym świadczy, jak odetkać?

Zatkane ucho - o czym świadczy, jak odetkać?

Są oczywiście sposoby takie, jak skakanie na jednej nodze po kąpieli, by odetkać ucho. Pamiętajmy, że pochylenie ucha w kierunku tego, które jest zatkane i użycie ręcznika, miękkiego skrawka to najszybszy sposób, by osuszyć ucho. Coś delikatnego nie spowoduje urazu. To ważne, by nie dać bakteriom łatwiejszej drogi. Jeśli ucho wciąż jest zatkane, mimo osuszania, powinniśmy odwiedzić otolaryngologa, zwłaszcza jeżeli dołącza do tego ból. Specjalista oceni stan przewodu słuchowego i błony bębenkowej – dodaje doktor Dmowska-Koroblewska.

Specjaliści zalecają parafinę

Stosowanie parafiny to też bardzo dobry pomysł. Parafina rozmoczy woskowinę, która jest naturalną warstwą ochronną. W świetle przewodu słuchowego są rzęski, czyli aparat oczyszczający. Ruch tych rzęsek jest skierowany do otworu słuchowego zewnętrznego. To nie zatka ucha dodatkowo, idziemy w kierunku otworu zewnętrznego, co skutkuje oczyszczeniem ucha, dlatego rekomendujemy takie rozwiązanie – dodaje laryngolog.

Opracowanie:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Аль-Наср” із Роналду оформив епічний камбек та вийшов до групового етапу азійської Ліги чемпіонів
Następny artykułSzynobus uderzył w powalone drzewo, silny wiatr uszkodził 5 dachów. Trwa szacowanie strat po przejściu frontu burzowego