A A+ A++

Europejska Agencja Leków podsumowała swoje działania w związku z pojawieniem się w Europie zwiększonej liczby zakażeń małpią ospą. Pod koniec lipca WHO ogłosiła, że małpia ospa jest stanem zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC). Wcześniej taką rangę otrzymała epidemia COVID-19.

Jest to jednak pierwsze PHEIC po wzmocnieniu roli Europejskiej Agencji Leków, która monitoruje sytuację od początku wybuchu nowej epidemii. Na stronie EMA możemy przeczytać o dotychczasowych zadaniach, jakie podejmuje oraz o tych planowanych.

Monitoring podaży, popytu i niedoborów produktów leczniczych

Wykonawcza Grupa Sterująca EMA ds. Niedoborów i Bezpieczeństwa Produktów Leczniczych (MMSG) opracuje i będzie prowadzić listę leków krytycznych związanych z leczeniem i profilaktyką małpiej ospy. Wykaz zostanie przygotowany we współpracy z państwami członkowskimi, pracownikami ochrony zdrowia oraz pacjentami. 

Producenci leków, które znajdą się na tej liście, będą zobowiązani do regularnego informowania EMA o potencjalnych lub faktycznych niedoborach medykamentów, dostępnych zapasach oraz prognozach podaży i popytu. Z kolei państwa członkowskie będą przekazywać regularne sprawozdania dotyczące szacunkowego zapotrzebowania na te leki na szczeblu krajowym. 

Obecnie w UE dopuszczone są dwa produkty lecznicze przeznaczone do leczenia i zapobiegania małpiej ospie:

  • lek zawierający substancję czynną tekowirymat, stosowany w leczeniu ospy prawdziwej, małpiej ospy i krowiej ospy,
  • szczepionka Imvanex.

Emergency Task Force

W związku ze wzrostem liczby zakażeń małpią ospą, EMA rozszerzyła kompetencje specjalnej grupy zadaniowej, Emergency Task Force. Została utworzona na początku pandemii COVID-19, aby gromadzić wiedzę dotyczącą opracowywania nowych leków. 

Skład ETF został uzupełniony o specjalistów zajmujących się terapiami małpiej ospy. Grupa będzie prowadzić przeglądy dostępnych danych naukowych na temat produktów leczniczych, które mają potencjał, aby zaradzić sytuacji zagrożenia zdrowia publicznego. ETF będzie monitorować również badania dotyczące stosowania, skuteczności i bezpieczeństwa dostępnych produktów leczniczych przeznaczonych do stosowania przeciwko małpiej ospie.

Grupa będzie wspierać zespoły prowadzące badania kliniczne nad terapiami przeznaczonymi do leczenia i zapobiegania chorobie. Od czasu rozszerzenia grona specjalistów, ETF ułatwiła już prowadzenie dużych międzynarodowych badań w UE dotyczących stosowania leku zawierającego substancję czynną tekowirymat oraz szczepionki Imvanex.

Źródło: EMA

Polecamy także:

Od teraz EMA ze zwiększonymi kompetancjami

WHO wprowadza stan zagrożenie zdrowia w związku z epidemią małpiej ospy

Drugi przypadek śmierci z powodu zakażenia wirusem małpiej ospy

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Co zrobiła EMA w związku z małpią ospą. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOddali hołd zmarłym w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Następny artykułE-commerce, czyli czym Ty się w zasadzie zajmujesz?