A A+ A++

Zbieramy ekipę na jutro do patrolowania ulic w Lublinie. Pojawiły się pogłoski, że u nas też pojawili się „mocno opaleni” studenci. Policja woli patrolować sklepy w poszukiwaniu covidowych terrorystów i wystawiać mandaty. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Nie możemy pozwolić, aby atakowano nasze kobiety i dzieci – takie i temu podobne nawoływania wylały się nagle w Internecie na masową skalę w miniony wtorek wieczorem.

– Następnego dnia, dzięki pracy policjantów z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie zatrzymaliśmy 4 mężczyzn, którzy na portalach społecznościowych nawoływali do przestępstw nienawiści i ataków na uchodźców. Na portalach społecznościowych publikowali posty, w których kłamliwie informowano o okradaniu przez uchodźców sklepów, posesji, napaściach na kobiety i dzieci, o szturmowaniu szkół i hal – mówi komisarz Anna Kamola z KWP Lublin.

Takie wpisy monitorowali w ostatnich dniach policjanci z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością KWP w Lublinie. To właśnie dzięki nim ustalono dane mieszkańców woj. lubelskiego, którzy w Internecie nawoływali do nienawiści wobec uchodźców. Wszystkie ustalenia operacyjnych z KWP trafiły do policjantów poszczególnych powiatów.

– Pojawiające się na portalach internetowych i przekazie ustnym plotki o rzekomych gwałtach na kobietach, napaściach na dzieci i plądrowaniu mieszkań przez uchodźców są kompletną bzdurą! Nie można jednak przejść wobec takich informacji obojętnie, ponieważ takie przekazy mogą powodować realne zagrożenie! Mieliśmy już sytuacje, których wynikiem była dezinformacja i panika. To chociażby czasowy brak paliwa na niektórych stacjach. Skutki przekazywania takich niesprawdzonych informacji  mogą mieć jednak dużo bardziej niebezpieczny finał. Warto sobie uświadomić, że świadoma dezinformacja stanowi broń we współczesnym świecie! Przekazując takie niesprawdzone informacje możecie stać się narzędziem w rękach ludzi, którzy świadomie tworzą fake newsy i za ich pomocą biorą udział w wojnie! – ostrzega komisarz Andrzej Fijołek, rzecznik prasowy KWP Lublin.

W miniony czwartek policjanci z Puław zatrzymali 29-letniego mieszkańca gminy Wąwolnica, podejrzanego o publiczne nawoływanie do nienawiści do osób pochodzących z Bliskiego Wschodu. 29 latek na jednym z portali społecznościowych zamieścił wulgarny wpis, w którym publicznie nawoływał do nienawiści takich osób oraz je znieważył. Z kolei kryminalni z powiatu świdnickiego zatrzymali 35-letniego mieszkańca gminy Mełgiew, który na portalu społecznościowym umieścił komentarz na jednym z wątków dyskusyjnych.

Został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie, a następnie usłyszał zarzut w sprawie. Prokuratura zastosowała wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Kolejny z zatrzymanych przez policjantów to 30-letni mieszkaniec gminy Tyszowce, który za pośrednictwem portalu społecznościowego, na jednej z grup społecznościowych, zamieścił wpis propagujący mowę nienawiści. Z kolei kryminalni z chełmskiej komendy zatrzymali 26-letniego mieszkańca gminy Kamień, który na portalu społecznościowym zamieszczał wpisy nawołujące do nienawiści na tle narodowościowym wobec uchodźców z Ukrainy oraz Bliskiego Wschodu.

– Uchodźcy z Ukrainy to w przeważającej części, po prostu, kobiety z dziećmi. Wśród nich niekiedy mogą pojawiać się mężczyźni, ale głównie są to obcokrajowcy, którzy są studentami na Ukraińskich uniwersytetach. Oni również uciekają przed wojną i poprzez nasz kraj próbują wrócić do swoich domów – dodaje komisarz Andrzej Fijołek.

Zatrzymanym mężczyznom grozi do 2 lat więzienia. (l)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTerminy sprawozdawcze przesunięte dla NGO!
Następny artykułJKH GKS Jastrzębie wraca do gry