A A+ A++

Spółka energetyczna ČEZ podpisała niedawno umowę z francuską spółką Orano w sprawie wzbogacania uranu dla elektrowni jądrowej Dukovany. Dokument zakłada wymianę rosyjskiego paliwa na francuskie. Czeska gazeta Info zwraca uwagę, że usunięcie Rosatomu z unijnego sektora energetycznego będzie jednak trudne. Także z winy samej Unii. Brak sankcji na rosyjski atom, sprzyja handlowi z Rosatomem. Unijne firmy energetyczne wciąż aktywnie handlują z Rosjanami, a przodują w tym firmy francuskie.

Kreml robi wszystko by utrzymać wpływy na unijnym rynku energii atomowej. W publikacji przytoczono dane z Energypost, według których Rosatom w ubiegłym roku otrzymał ze sprzedaży w USA ok. miliarda dolarów, a z Europy 750 mln euro. Przejmują też największe złoża uranowe, choć już kontrolują 40 proc. światowych mocy przerobowych i 46 proc. światowych mocy wzbogacania uranu. W 2023 r Rosatom kupił 49 proc. największych złóż uranu w Kazachstanie.

Czytaj więcej

Austriacki sponsor rosyjskiej wojny gubi się w wyjaśnieniach

Tylko sankcje powstrzymają rosyjski atom

Brak sankcji na rosyjski sektor jądrowej energetyki sprzyja zwiększaniu zależności. Unijne i amerykańskie koncerny kierują się wyłącznie zyskiem, a sprzedawane taniej i dostarczane na miejsce rosyjskie paliwo to bardzo kuszący towar w branży. Kupują je nie tylko siłownie krajów dawnego bloku ko … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO historii, ludziach i przyrodzie
Następny artykułButy i trampki Converse za połowę ceny! Nowa promocja na wiosnę!