A A+ A++

Samolot to najbezpieczniejszy środek transportu. Wynika to m.in. z dokładnych kontroli maszyn pod względem technicznym, czy też wysokich kwalifikacji pilotów oraz załogi samolotu. Inną ważną kwestią, która wpływa na bezpieczeństwo, są ścisłe zasady, kontrole i ograniczenia, którym podlegają pasażerowie oraz ich bagaże. Pakując się na wakacje, pamiętajmy, że obowiązują nas pewne reguły dotyczące, tego, czego nie możemy przewozić w samolocie.

Przygotowując się do wakacyjnych podróży, musimy odpowiednio spakować nasz bagaż. Istnieje wiele kwestii, o których należy wtedy pamiętać. Oprócz sprawdzenia dopuszczalnego rozmiaru i wagi walizek, a także wytycznych dotyczących bagażu specjalnego i dodatkowego, pakując się, musimy wiedzieć, czego nie możemy przewozić, podróżując samolotem. Tych kilku zasad absolutnie nie wolno ignorować. Chodzi tutaj o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów i załogi samolotu, a także sprawne przejście kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

“Na lotnisku wszystkich obowiązują rygorystyczne przepisy i procedury bezpieczeństwa” — mówił nam st. chor. szt. SG Michał Mirocha, kierownik Grupy Bezpieczeństwa Lotów. Cały artykuł na temat pracy straży granicznej na krakowskim lotnisku można przeczytać tutaj: “Decydują ułamki sekund”. Straż Graniczna odsłania kulisy pracy na krakowskim lotnisku

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym, a czego w rejestrowanym?

Podróżując samolotem, możemy mieć ze sobą dwa rodzaje bagażu — podręczny i rejestrowany (zazwyczaj musimy je jednak najpierw wykupić). Bagażem podręcznym może być mała walizka, duża torba czy też plecak turystyczny o określonych przez linię lotniczą wymiarach. Taki bagaż zabieramy ze sobą na pokład samolotu i umieszczamy go w luku nad naszym siedzeniem. Zasady określają jednak, że nie możemy w nim mieć:

  • płynów w pojemnikach większych niż 100 ml (chyba że kupimy je na lotnisku, w strefie odlotów),
  • przedmiotów ostrych (noży, igieł, strzykawek, a nawet nożyczek),
  • broni palnej,
  • materiałów wybuchowych (np. sztucznych ogni),
  • materiałów łatwopalnych (farb, gazu do zapalniczek),
  • substancji trujących. 

Warto jednak wiedzieć, że zakaz wnoszenia na pokład płynów o większej pojemności niż 100 ml nie obowiązuje już na niektórych europejskich lotniskach. Dzięki rozwojowi techniki i nowoczesnym skanerom umożliwiającym szybką i skuteczną kontrolę bagażu pasażerowie mogą wnieść ze sobą na pokład do dwóch litrów płynów. Takie zmiany wdrożono już m.in. na lotnisku Sztokholm-Arlanda, Vaclava Havla w Pradze czy też w amsterdamskim Schiphol. 

W zależności od kraju, do którego lecimy, mogą obowiązywać nas również ograniczenia związane z przewożeniem żywności, a przede wszystkim wędlin i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Jeśli jednak nasz lot odbywa się na terenie Unii Europejskiej, takie restrykcje zazwyczaj nas nie obowiązują.

Zobacz również: Jedzenie i picie w bagażu podręcznym. Zniknie limit płynów?

Jakich przedmiotów nie przewozić w bagażu rejestrowanym?

Wyjeżdżając na wakacje, najczęściej decydujemy się zabrać ze sobą bagaż rejestrowany, w którym bez obaw możemy przewozić kosmetyki większe niż 100 ml, a także ostre narzędzia takie jak nożyczki, noże, igły, czy też czekany do wspinaczki. Jednakże niezależnie od linii lotniczej, obowiązuje nas lista przedmiotów, których nie wolno mieć w bagażu rejestrowanym. Chodzi dokładniej o:

  • latarki gazowe,
  • butle biwakowe z propan-butanem,
  • baterie litowo-jonowe,
  • papierosy elektroniczne (można je mieć w bagażu podręcznym),
  • deskorolki elektryczne lub e-rolki zasilane bateriami litowymi,
  • rozpałki węgla drzewnego,
  • substancje wybuchowe np. fajerwerki, granaty, pojemniki z gazem,
  • substancje chemiczne i toksyczne np. trucizny, gaśnice, kwasy, aerozole obezwładniające np. gaz pieprzowy,
  • produkty pochodzenia zwierzęcego będące wynikiem polowania, w tym części zwierząt. 
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRolniku zgłoś szkodę  spowodowaną  wystąpieniem zjawiska suszy w  2023 roku
Następny artykułLetnia Estrada – zabawa na skwerze 13 sierpnia 2023 roku