A A+ A++

Jak często w Polsce diagnozuje się neuroblastomę? Rocznie choruje na nią ok. 80 dzieci. Czy zastosowanie nowych metod leczenia okaże się przełomowe?

Neuroblastoma (NBL) to forma nowotworu występująca u dzieci i młodzieży, stanowiąca około 8-10% wszystkich przypadków nowotworów złośliwych w tej grupie wiekowej. W Polsce rocznie diagnozuje się ją u około 70-80 pacjentów, głównie u dzieci poniżej 5. roku życia. Niestety, u połowy z tych dzieci rokowania są złe, już w chwili postawienia diagnozy.

Neuroblastoma – objawy

Objawy neuroblastomy są różnorodne i często bardzo niespecyficzne, ponieważ zależą od lokalizacji guza i ewentualnych przerzutów. Jakie to objawy? To m.in. zaburzenia apetytu, drażliwość, dolegliwości bólowe oraz trudności z przełykaniem lub oddychaniem. Czasami objawiają się także gorączką, a nawet zmianami skórnymi czy objawami neurologicznymi.

Jak wygląda leczenie pacjentów z neuroblastomą?

Leczenie pacjentów z neuroblastomą o wysokim ryzyku obejmuje różnorodne metody, takie jak chemioterapia, interwencje chirurgiczne, a nawet megachemioterapia, która polega na podaniu bardzo wysokich dawek cytostatyków, po których konieczne jest podanie pacjentowi własnych oraz pobranych wcześniej komórek szpiku, a także przeprowadza się radioterapię.

Rak, cel, pal! Po co nowotwory badamy genetycznie?

Niemniej jednak te metody są jeszcze niewystarczające, dlatego coraz częściej sięga się po terapie mające na celu wyeliminowanie pozostałych, trudno wykrywalnych komórek nowotworowych. W tym kontekście wykorzystywana jest również immunoterapia.

Czy immunoterapia okaże się przełomem w leczeniu neuroblastomy?

Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie realizuje badanie kliniczne o charakterze niekomercyjnym, mające na celu opracowanie innowacyjnej terapii dla pacjentów cierpiących na nawrót neuroblastomy lub pierwotnie opornych na dotychczasowe metody leczenia. Projekt zakłada zaangażowanie 20 osób, które zostaną poddane 5-7 cyklom terapii składającej się z przeciwciał anty-GD2 w połączeniu z chemioterapią. Połączenie tych dwóch podejść terapeutycznych przyczynia się do bardziej skutecznego niszczenia komórek neuroblastomy.

Ta metoda leczenia nie jest jeszcze standardem, ale zarówno nasze doświadczenie, jak i doniesienia z ośrodków zagranicznych wskazują, że może to być przełom w leczeniu tej choroby – tłumaczy dr Aleksandra Wieczorek, asystent Oddziału Onkologii i Hematologii USD.

Realizowany projekt o nazwie “Immunoterapia z zastosowaniem dinutuksymabu beta skojarzona z chemioterapią w leczeniu pacjentów z neuroblastoma pierwotnie opornym na leczenie standardowe oraz ze wznową lub progresją choroby” (ChIm-NB-PL) czerpie fundusze ze środków Agencji Badań Medycznych. Całkowity wkład finansowy wyniósł niemal 17 mln złotych.

Zastosowanie nowych metod leczenia może pozwolić na uzyskanie trwałych wyleczeń u pacjentów z NBL z niepowodzeniami leczenia, dla których dotychczas nie było skutecznej terapii. Użycie immunoterapii pozwoli na ograniczenie ponownego zastosowania konwencjonalnej chemioterapii oraz zmniejszenie ryzyka późnych działań niepożądanych. Przewlekle podawana chemioterapia konwencjonalna istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia późnych różnorodnych powikłań, co znacząco wpływa na pogorszenie stanu zdrowia pacjentów i jakości ich życia – tłumaczy prof. dr hab. med. Walentyna Balwierz, główny badacz w projekcie. 

Jak podaje ABM realizacja projektu może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pacjentów w badaniu oraz stanu ich zdrowia, wpływając na dłuższe życie pacjentów, a nawet umożliwić całkowite wyleczenie. Jest to metoda nowatorska, gdyż w większości krajów takie leczenie nie jest jeszcze dostępne dla pacjentów. 

źródło: ABM

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzed nami XI Piknik w Rytmie Firmy!
Następny artykułBlack Diamonds Festival 2023” – motoryzacja, muzyka, kulinarne atrakcje dla małych i dużych