A A+ A++

Łuszczyca jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Obniża samoocenę. Niestety objawy bywają bardzo uciążliwe i często utrudniają codzienne funkcjonowanie. Rzeczywiście może to powodować niską samoocenę, ale też kompleksy. Dziś zastanowimy się czy można zmniejszyć objawy domowymi sposobami.

Objawy łuszczycy

Objawy łuszczycy bywają dosyć charakterystyczne. Dziś skupimy się na łuszczycy pospolitej, która dotyczy około 90% wszystkich chorych. Najczęściej na skórze pojawiają się wypukłe zmiany, które mogą być okrągłe bądź owalne. Najczęściej są pokryte szarą bądź srebrną łuską, która wygląda niczym grube płaty łupieżu. Łuszczyca pospolita pojawia się na nogach, ramionach, kolanach, ale też łokciach oraz oczywiście na owłosionej skórze głowy. Rzadziej zmiany pojawiają się na brzuchu czy twarzy. Może towarzyszyć im swędzenie bądź pieczenia, a czasami stan podgorączkowy. W nasilonych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne. Natomiast w czasie remisji często wystarczy tylko właściwa pielęgnacja. Powinna być ona oparta na dermokosmetykach, które w swoim składzie mają ceramidy. Otóż odbudowują one strukturę skóry, naprawiając ją. Tworzą także warstwę ochronną przez szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i rzecz jasna pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia. Kolejnym składnikiem jest kwas hialuronowy. Większości kojarzy się on raczej z wypełnieniem zmarszczek. Jednak jego rola jest zdecydowanie większa. Przede wszystkim łagodzi on podrażnienia, ale też sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna i miękka, zaś zmiany łuszczycowe mniej widoczne. Nie można jeszcze zapomnieć o moczniku. Należy stosować nie tylko kosmetyki keratolityczne, ale też nawilżające oraz zmiękczające. Zamiast zwykłego mydła stosujcie emolienty, które nie tylko nawilżają, ale też natłuszczają skórę. W ten sposób łagodzą podrażnienia, zaczerwienienia oraz świąd.

Domowe sposoby na łuszczycę – czy są skuteczne?

Domowe sposoby w łagodzeniu objawów łuszczycy mogą być bardzo skuteczne. Jednocześnie są delikatne dla skóry i sprawiają, że odzyskuje ona blask. Na pewno warto zastosować kąpiele w letniej wodzie z dodatkiem soli morskiej, oliwy z oliwek oraz soku z cytryny. Możecie spróbować także ziół, choćby rumianku czy ostropestu plamistego. Należy tylko przygotować wywar, a gdy wystygnie to za pomocą wacika można już nakładać go na skórę, która jest podrażniona. Spróbujcie jeszcze maseczki z płatków owsianych. Tutaj wystarczy tylko do garnka wsypać szklankę płatków owsianych. Można wybrać te mielone. Następnie trzeba zalać je połową szklanki mleka koziego. Całość gotujemy, gdy masa zacznie gęstnieć wystarczy tylko wymieszać i poczekać aż wystygnie, a potem można już taką maseczkę nakładać na partie skóry. Skuteczna jest maseczka z siemienia lnianego. Jej przygotowanie także jest proste. Należy dwie łyżki siemienia zalać wrzątkiem i poczekać aż masa zgęstnieje. Potem należy dodać do niej około 1 cm świeżego żelu aloesowego. Gdy masa jest letnia, można już nakładać na zmienione partie skóry. Można działać też od środka i wypić napar z siemienia lnianego. Wtedy nie należy już dodawać aloesu. Natomiast rano zaleca się wypicie szklanki zimnej wody z dodatkiem soku z aloesu, albo też ogórka czy cytryny. Pamiętajcie jeszcze, aby codziennie wypijać filiżankę zielonej herbaty, która jest pełna antyoksydantów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułФСБ затримала в Росії кореспондента Wall Street Journal
Następny artykułBARTOSZYCE: Odbył się festyn „Aktywni Błękitni”