A A+ A++

Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne przebywał w Łomży. Dyplomata gościł w Łomżyńskim Towarzystwie Naukowym, przechadzał się ulicami miasta i odwiedził oba żydowskie cmentarze. Wsparł pomysł utworzenia w Łomży muzeum Żydów.

W poniedziałkowe popołudnie (10.07) dr Yacov Livne, ambasador Izraela w Polsce, odwiedził Łomżę. Doceniając działania, zasługi i wkład w upamiętnianie lokalnej społeczności żydowskiej, odwiedził Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów. Dyplomata, który ma doktorat z historii, z zaciekawieniem i uwagą słuchał łomżyńskich historyków o przeszłości miasta i regionu. Dopytywał, szczególnie o żydowskie ślady, które jeszcze zostały. Komplet znanych w Polsce, a wdawanych przez ŁTN przedniemejskich pinkasów, prezes dr Małgorzata Frąckiewicz podarowała gościowi. Księgi pamięci żydów są nieocenioną kopalnią wiedzy o historii regionu i o mieszkańcach. To wielka praca wykonana przez zespół, który teksty musiał tłumaczyć z kilku języków.  Jako ciekawostkę warto podać, że ŁTN  przygotowało opracowanie genealogiczne Prezydenta Izraela Jicchaka Herzoga.

Yacov Livne w towarzystwie Małgorzaty Frąckiewicz, Mirosława Reczko Sławomira Zgrzywy, Danuty Bzury, Tadeusza Trepanowskiego, Adama Sokołowskiego, Anny Zarzeckiej i Kazimierza Szczechury wybrał się na wspólny spacer szlakiem historii Żydów łomżyńskich. Przeszli się Starym Rynkiem, ulicą Senatorską zatrzymując się przy III LO i przeszli na cmentarz żydowski przy placu Zielonym. Małgorzata Frąckiewicz przedstawiła  ambasadorowi pomysł jaki przed dwoma laty wyszedł od Piotra Puchty z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce, by w dawnym domu przedpogrzebowym przy ulicy Wąskiej stworzyć muzeum. Budynek jest w złym stanie technicznym i wymaga gruntownego remontu. Przylega do cmentarza żydowskiego, więc naturalnie przypomina o żydowskich mieszkańcach miasta. Remont budynku pozwoliłby stworzyć w tym miejscu przestrzeń spotkań międzykulturowych – wskazuje dr Frąckiewicz. Udostępnienienie zbiorów takiej jednostce już wyrażał gotowość Kazimierz Szczechura. Zaciekawiony ideą ambasador deklarował pomoc i wsparcie. 

Dr Małgorzata Frąckiewicz spotkanie oceniła jako „interesujące i obiecujące”. Przypomniała, że pinkasy przygotowane przez ŁTN prezentowane są na wielu ważnych wydarzeniach w kraju, gdzie spotykają się z zainteresowaniem i podziwem. Ocalanie kultury, nie tylko żydowskiej,  jest misją łomżyńskiej jednostki. 

Nikt z władz miasta nie wyraził zainteresowania spotkaniem z ambasadorem, mimo, że wcześniej ratusz został o tym informowany. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChciała odebrać sobie życie
Następny artykułDerby już w drugiej kolejce