A A+ A++

Istnieją takie sprawy, którymi człowiek nie chce się zajmować, ale mimo tego musi to zrobić. Wybór miejsca pochówku bywa trudny, choćby z uwagi na to, że wiąże się ze śmiercią bliskiej osoby, jednakże trzeba mimo problematyczności trzeba mu jakoś podołać, a decyzja nie może zostać podjęta pochopnie.

Miejsce pochówku wybierane jest na zawsze. Podjęta decyzja potrafi natomiast rzutować na to, czy grób będzie często odwiedzany przez bliskich, czy wszyscy zdołają go bez trudu znaleźć i dotrzeć do niego bez przeznaczania zbyt długiego czasu na podróże. Jak więc to miejsce wybrać i czy koniecznie musi ono wystąpić w byłym miejscu zamieszkania osoby zmarłej?

Cmentarz własnej parafii

Osoba zmarła za życia mogła mieszkać w innej miejscowości niżeli jej bliscy, ale to właśnie cmentarz należący do parafii jej najbliższej rodziny przeważnie staje się pierwszym wyborem. Powód jest prosty. Ogólna bliskość cmentarza pozwoli na jego częste odwiedzanie i okaże się bardzo dużym ułatwieniem dla wszystkich tych, którzy będą chcieli regularnie zachodzić na grób zmarłego, a nie jedynie przy wyjątkowych okazjach, które na ogół zdarzają się maksymalnie raz do roku (podczas święta zmarłych).

W przypadku gdy to zmarły jeszcze za życia określa, w jakim miejscu chce być pochowany, bardzo często jego pierwszym wyborem może stać się cmentarz zlokalizowany w miejscu urodzenia lub – jeżeli to miejsce jest inne – w miejscu, w którym spędził on większą część dzieciństwa. Przyjemne wspomnienia i sentyment są jednak ważnymi czynnikami wyboru. To dość normalne, że każdy chce zostać pochowany w pobliżu tego miejsca, które kojarzy mu się z czymś pozytywnym i jest ważnym elementem jego życia.

Cmentarz miejski

W przypadku gdy zmarły był ateistą albo nie miał żadnego określonego wyznania, nie należy chować go na terenie cmentarza należącego do parafii. W takiej sytuacji odpowiednim miejscem pochówku będzie cmentarz miejski zwany też cmentarzem komunalnym, który jest przeznaczony do chowania na nim zmarłych o różnych wyznaniach.

Za cmentarzem miejskim może też przemawiać jego lokalizacja. Jest to uniwersalne i zwykle wygodne miejsce pochówku, położone przeważnie gdzieś na obrzeżach miasta, dokąd łatwo można się dostać zarówno samochodem, jak i nieraz komunikacją miejską. Istnieją zresztą specjalne linie autobusowe i tramwajowe prowadzące do cmentarzy miejskich. To duże uproszczenie dla osób niezmotoryzowanych, które w przypadku gdyby zmarły został pochowany gdzieś indziej, często w ogóle nie mogłyby dotrzeć na jego grób z powodu braku dobrego połączenia.

Cena miejsca pochówku

Ostatnim kryterium ułatwiającym wybór, na który niestety też trzeba zwrócić jakąś uwagę, będzie cena miejsca pochówku, która w przypadku różnych cmentarzy może wyglądać zupełnie inaczej. Najdroższe są oczywiście miejsca na cmentarzach większych, typowo miejskich i nowszych. Najtańsze okażą się z kolei te dostępne na cmentarzach położonych na wsiach i w mniejszych miasteczkach. Co wybrać? Każdy musi o tym sam zadecydować, jednak ważne jest to, by decyzja została dobrze przemyślana.

W kwestii wyboru miejsca pochówku zawsze służy pomocą zakład pogrzebowy – taki, jak firma Eden z Lublina. Zakłady pogrzebowe odznaczają się najczęściej długoletnim, bogatym doświadczeniem w organizacji pogrzebów na różnych okolicznych cmentarzach, dlatego jego pracownicy najlepiej orientują się tak w lokalizacjach, jak i w warunkach pochówków.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Pile trwa konkurs “Policjant Służby Kryminalnej”
Następny artykułNa konta emerytów wpłynie dodatkowy przelew. Ale nie wszyscy go dostaną