A A+ A++
Dąbrowski (RPP): Dotychczasowe podwyżki stóp proc. były wystarczające
fot. MOZCO Mateusz Szymanski / / Shutterstock

Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych były wystarczające – ocenił w wywiadzie dla gazety Parkiet członek RPP Ireneusz Dąbrowski. Jego zdaniem, dalsze podwyżki stóp wywołałyby tylko pogorszenie koniunktury, a nie zmieniłyby znacząco perspektyw inflacji.

“Już zareagowaliśmy na wzrost inflacji. W tym momencie nie możemy dużo więcej zrobić. Dalsze podwyżki stóp wywołałyby tylko pogorszenie koniunktury, a nie zmieniłyby znacząco perspektyw inflacji, chyba że byłyby drastyczne. Aby sprowadzić inflację do celu, musimy przejść pewną drogą. Można to zrobić szybciej, ale większym kosztem, albo wolniej, ale mniejszym kosztem. Ja uważam, że lepiej iść wolniej. Opanujemy inflację, ale nie powodując załamania gospodarczego” – powiedział Dąbrowski.

Zdaniem członka RPP, dotychczasowe podwyżki stóp procentowych są wystarczające do ustabilizowania oczekiwań inflacyjnych i wygaszenia nadmiernego popytu.

“Dotychczasowe podwyżki są wystarczające do ustabilizowania oczekiwań (inflacyjnych – PAP). Teraz nie jest dobry moment na dalsze gwałtowne ruchy” – powiedział Dąbrowski.

“Moim zdaniem dotychczasowe podwyżki stóp były wystarczające, aby wygasić nadmierny popyt. Już teraz nie przekracza on potencjału produkcyjnego gospodarki, tzn. luka popytowa nie jest już dodatnia. Dalsze tłumienie popytu byłoby prostą drogą do recesji i wzrostu bezrobocia, a tego chcemy uniknąć” – dodał.

W ocenie Dąbrowskiego, polityka fiskalna osłabia mechanizm transmisji polityki pieniężnej.

“Zgadzam się, że polityka rządu osłabia mechanizm transmisji polityki pieniężnej. I właśnie dlatego, że w RPP zdajemy sobie z tego sprawę, działaliśmy tak stanowczo. Uważam, że nawet biorąc pod uwagę takie uwarunkowania, dotychczasowe podwyżki stóp były wystarczające. Działania rządu są zresztą zrozumiałe. Rząd ma prawo, w ramach swojej demokratycznej legitymacji, ograniczać wpływ inflacji i wzrostu stóp procentowych na budżety niektórych gospodarstw domowych i na niektóre sektory. Nasze decyzje wpływają na całą gospodarkę, dotykają wszystkich. Rząd może być bardziej precyzyjny” – powiedział.

Dąbrowski za przywróceniem dwudniowych decyzyjnych posiedzeń RPP

Członek RPP Ireneusz Dąbrowski powiedział w radiu TOK FM, że opowiedziałby się za przywróceniem dwudniowych decyzyjnych posiedzeń RPP.

“Jeżeli padnie taki wniosek o powrócenie do poprzedniego trybu pracy, to jak najbardziej można zaproponować zmiany w regulaminie (RPP – PAP) i je przeprowadzić” – powiedział.

Zapytany o to, czy byłby za przywróceniem dwudniowych posiedzeń decyzyjnych RPP, odpowiedział: “Tak”.

Od wybuchu pandemii koronawirusa RPP obraduje raz w miesiącu – na posiedzeniach decyzyjnych. Przed pandemią Rada obradowała 2 razy w miesiącu: jeden dzień na posiedzeniu niedecyzyjnym oraz dwa dni na posiedzeniu decyzyjnym. (PAP Biznes)

tus/ gor/

pat/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDyrektorzy MFW chwalą biometryczną cyfryzację Indii
Następny artykułStal wygrywa mecz z KS Kosmos 78. Rudnicą