A A+ A++

David Seidler miał niecałe trzy lata, kiedy jego żydowska rodzina, obawiając się hitlerowskiej inwazji na Wyspy Brytyjskie, postanowiła wyemigrować do Ameryki. W trakcie rejsu jeden ze statków w ich konwoju został zatopiony przez niemiecki okręt podwodny. Z powodu traumy mały David zaczął się jąkać. Swobodnie zaczął mówić dopiero w liceum. W przezwyciężeniu słabości pomógł mu bardziej Jerzy VI niż logopeda.

– Rodzice zachęcali mnie do słuchania radiowych przemówień króla. Mówili mi: “David, on był o wiele gorszym jąkałą od ciebie, posłuchaj go teraz. Nie wysławia się idealnie, ale potrafi wygłaszać te wspaniałe, poruszające mowy, które jednoczą ludzi”. […] Czułem, że jest dla mnie nadzieja. On był bohaterem mojego dzieciństwa – wyznał Seidler w magazynie “Film Critic”.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mógł trafić do lochu

David Seidler zaczął zbierać materiały do “Jak zostać królem” jeszcze w latach 70. Poznał wtedy m.in. syna Lionela Logue’a, królewskiego logopedy i jego osobiste zapiski z terapii ze słynnym pacjentem. Valentine Logue zgodził się na wykorzystanie tych materiałów w scenariuszu pod warunkiem uzyskania zgody od Elżbiety Królowej Matki, żony Jerzego VI. W odpowiedzi na list Seidlera monarchini odpisała, że nie ma nic przeciwko temu, ale jednocześnie poprosiła, aby nie realizować projektu za jej życia. Scenarzysta uszanował tę prośbę i zamroził swoje prace aż do śmierci Królowej Matki w 2002 r.

Dziewięć lat później David Seidler odebrał Oscara za scenariusz do “Jak zostać królem”. Zrobił to w imieniu wszystkich jąkających się na świecie. Specjalne słowa skierował do królowej Elżbiety II.

– Dziękuję Jej Królewskiej Mości za to, że nie wsadziła mnie do twierdzy Tower w Londynie za użycie słowa na “k” – wyznał żartobliwie, nawiązując do sceny, w której Colin Firth, filmowy król, mówi “k…a” u terapeuty 12 razy.

Śmierć nad wodą

David Seidler zmarł 16 marca w wieku 86 lat.

– David był w miejscu, które kochał najbardziej na świecie, w Nowej Zelandii, robiąc to, co dawało mu największy spokój, czyli wędkował “na muchę” – powiedział BBC agent scenarzysty Jeff Aghassi.

W 50. odcinku podcastu “Clickbait” zachwycamy się serialem (!) “Pan i Pani Smith”, przeżywamy transformacje aktorskie w “Braciach ze stali” i bierzemy na warsztat… “Netfliksową zdradę”. Żeby dowiedzieć się, czym jest, znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOddali hołd niezłomnym [ZDJĘCIA]
Następny artykułNie ma mocnych na Kosińskiego? Prezydent Ciechanowa jedynym kandydatem