A A+ A++

Na zaproszenie miasta partnerskiego Harnes, delegacja Chrzanowa uczestniczyła w lokalnym święcie – Dniach Ziemi.
Po ponad dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią, można wrócić do bezpośrednich kontaktów pomiędzy naszymi miastami. Takie wizyty są znakomitą okazją do wymiany doświadczeń, inspiracją do kolejnych wspólnych projektów oraz wsparciem dla Polonii zamieszkującej w tym regionie. Wizyta była również okazją do podziękowania mieszkańcom Harnes za wszelką pomoc okazaną uchodźcom z Ukrainy przebywającym w Chrzanowie.

W trakcie wizyty delegacja wzięła udział w obchodach „Des Racines et de Hommes” tzw. Święta „Dni Ziemi”. Jest to święto, do którego mieszkańcy Harnes przygotowują się dwa lata. To dwudniowe wydarzenie poświęcone szeroko rozumianej ekologii, problemom związanym z gospodarką odpadami, recyklingiem, naturalnej uprawie roślin, produkcji żywności oraz hodowli zwierząt gospodarskich.

Podczas inauguracji święta miało miejsce spotkanie z Panią Minister Transformacji Energetycznej rządu Francji.
W trakcie tych obchodów odbyło się wiele spotkań z osobami prezentującymi własne produkty, zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego.

Podczas pobytu w Harnes delegacja zwiedziła Muzeum”1940 – Operation Dynamo” w Dunkierce. Odbyła się także krótka wizyta w mieście Arras. Tradycyjnie członkowie delegacji wzięli udział w mszy w Kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w Harnes. Członkowie delegacji spotkali się również z członkami Stowarzyszeń polonijnych „Harnes – Chrzanów” oraz „Tradycja i Przyszłość”.

W trakcie wizyty w Harnes delegacja gościła w nowym obiekcie Mediateki, otwartym w 2019 roku, z którego korzystają m.in. mieszkańcy pochodzenia polskiego. Na ręce Sabine Fievet, dyrektorki Mediateki przekazano publikacje chrzanowskiej biblioteki wydane w ramach Biblioteczki Regionalnej Ziemi Chrzanowskiej. Wymieniono doświadczenia dotyczące pracy obu instytucji kultury na rzecz upowszechniania czytelnictwa i organizacji zajęć edukacyjno-kulturalnych dla mieszkańców.

W celu kontynuacji i zacieśnienia współpracy między bibliotekami w zakresie kultury złożono propozycję uczestnictwa Mediateki w międzynarodowym projekcie “Bibliotek siostrzanych”, w którym uczestniczy już Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie.
Siostrzane Biblioteki to program współpracy Forum NAPLE (National Authorities on Public Libraries in Europe), który umożliwia bibliotekom publicznym w krajach Unii Europejskiej kontakt w celu zaprojektowania wspólnych działań. Program oferuje Bibliotekom Publicznym w Europie platformę, na której mogą się łatwo poznać, a jednocześnie jest to miejsce, w którym mogą wspólnie zaprezentować rozwijane przez siebie działania. Przedstawicielem Polski
w Forum jest Biblioteka Narodowa.

Program ma trzy główne cele:

  • Stać się źródłem referencyjnym Najlepszych Praktyk w zakresie współpracy Bibliotek Publicznych.
  • Promowanie działań opracowanych w Bibliotekach Publicznych, aby mogły wywierać wpływ na poziomie międzynarodowym.
  • Stać się platformą do poszukiwania partnerów. Wymaga to solidnej sieci aktywnych Bibliotek Publicznych, które są wykorzystywane do współpracy z innymi.

https://www.naplesisterlibraries.org

Podczas pobytu w Harnes miało także miejsce spotkanie z Panią Iwoną Kujawą – nauczycielem języka polskiego, współpracującą od kilkunastu lat z nauczycielami i uczniami Szkoły Podstawowej Nr 8 w Chrzanowie. Podczas spotkania została wymieniona również korespondencja uczniów z Chrzanowa i Harnes. Ta wieloletnia współpraca ma na celu wspieranie działań edukacyjnych i kulturalnych dla dzieci i dorosłych uczących się języka polskiego.

Efektem tych spotkań będzie sukcesywna wymiana księgozbioru, poprzez przekazywanie książek w języku polskim (od darczyńców za pośrednictwem MBP w Chrzanowie) dla Mediateki w Harnes, wspomagając tym samym naukę języka polskiego w tym mieście, a z drugiej strony rozbudowa kolekcji książek w języku francuskim zarówno w naszej bibliotece jak i Szkoły Podstawowej nr 8.

Nawiązane kontakty planuje się wykorzystać do napisania wspólnego projektu, którego celem będzie przybliżenie dziedzictwa kulturowego Chrzanowa i Polski licznej grupie Polonii w Harnes, która język polski zna często wyłącznie od swoich dziadków gdyż jest już trzecim pokoleniem mieszkającym we Francji. Szczególnie cenne może być zorganizowanie wymiany studyjnej dzieci i młodzieży pomiędzy Chrzanowem i Harnes oraz promocja i poznanie kultury obu narodów.

Dodatkowym elementem projektu może się stać współpraca z Muzeum Dom Historii Europejskiej w Brukseli i połączenie nauczania historii Europy z problemami współczesnego świata. Wymiana poglądów, debata czy rozmowa pomiędzy młodzieżą obu miast na kilka ważnych tematów równie istotnych dla nas dzisiaj, jak dla Europejczyków w przeszłości, może stać bardzo cennym doświadczeniem dla młodych ludzi budując ich kapitał społeczny na przyszłość. Pierwsza rozmowa o współpracy chrzanowskiej biblioteki z Muzeum Dom Historii Europejskiej (z kuratorką Ewą Goodman) zaplanowana jest na 25 maja br.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTop Gun: Maverick ma sporo absurdów, ale zabawa jest przednia
Następny artykułRegion: Zobacz, gdzie się wybrać z okazji Dnia Dziecka i Dnia Matki