A A+ A++

Najpierw książka, potem film! Biblioteka Gdynia zaprasza na wycieczkę po Bibliotece Centralnej. Kierunek – książki, które zainspirowały filmowców. Przeczytajcie i obejrzyjcie, to może być weekend literacko-filmowy.

 
Truman Capote „Z zimną krwią”
Zaczynamy od trudnej i poruszającej ze względu na tematykę książki. Jest to bowiem wstrząsający reportaż o zbrodni, do której doszło w małym amerykańskim miasteczku pod koniec lat 50-tych XX wieku. Capote bardzo dokładnie, a jednocześnie beznamiętnie relacjonuje, w jaki sposób doszło do morderstwa rodziny Clutterów w miasteczku Holcomba w stanie Kansas. Przytacza fakty, rozmawia z mieszkańcami, a także z samymi mordercami. Jest to trudna i frapująca lektura, która wymaga, by samemu zastanowić się na genezą zła i nad tym, czy zło w czystej postaci naprawdę istnieje?
Książka została przeniesiona na ekran dwukrotnie: w 1967 r. ( jako doradca pracował sam Capote) w reżyserii Richarda Brooksa oraz w 1996 roku w reżyserii Jonathana Kaplana

F. Scott Fitzgerald „Wielki Gatsby” 
F. Scott Fitzgerald „Wielki Gatsby”
Cofamy się do Nowego Jorku lat 20-tych XX wieku. Ameryka tego czasu jawi się jako kraj nadziei i wielkich perspektyw. Tajemniczy Jay Gatsby zrealizował marzenie o fortunie. Jednak nie otrzymał od życia tego, czego najbardziej pragnął – ukochanej kobiety. Ale jest to opowieść nie tylko o wielkiej, niespełnionej miłości ale również o Stanach Zjednoczonych i amerykańskim społeczeństwie, które pod wpływem wielkich przemian żyło szybko i zachłannie łaknęło dobrobytu. Przerzucając kartki powieści, warto zastanowić się nad tym, czy fortuna i luksus na pewno spowodują, że będziemy szczęśliwi.
Do Ameryki lat 20-tych przeniesiemy się również za sprawą ekranizacji książki. Powstało ich kilka np. nagrodzony Oscarami za scenografię i kostiumy film Baza Luhrmanna z 2013 roku.
Jeśli ktoś woli „stare kino”, może obejrzeć drugą ekranizację powieści (pierwsza z 1926 roku nie zachowała się) z 1949 roku w reżyserii Elliotta Nugenta.

Winston Groom „Forrest Gump” 
Winston Groom „Forrest Gump”
Życiem Forresta rządzi przypadek, dzięki temu przeżywa niesamowite przygody i poznaje ludzi z pierwszych stron gazet. To wszystko przydarza się osobie niezbyt rozgarniętej, w młodości nieakceptowanej przez rówieśników, a w późniejszych latach, pomimo dorosłości, na świat patrzącej nadal oczami dziecka. Nie omija go również miłość do koleżanki z lat dziecięcych. O tym, co mu się przydarzyło, opowieść snuje sam bohater. Z tej opowieści wyłania się obraz dobrego człowieka, który otaczający go świat odbiera po swojemu – z ufnością i wiarą w ludzi.
Książkę zekranizował w 1994 roku (osiem lat po wydaniu książki) Robert Zemeckis.

Larry McMurtry „Ostatni seans filmowy” 
Larry McMurtry „Ostatni seans filmowy”
Akcja powieści rozgrywa się w małej, sennej miejscowości położonej gdzieś w Teksasie. Takie miejsce „na końcu świata”. W zasadzie nic tam się nie dzieje – ot, proza życia. Miasteczko powoli umiera, a mieszkańcy jeden za drugim zarażają się poczuciem beznadziei. Wśród nich młodzi bohaterowie, którzy wkraczają w świat dla dorosłych. Przyjdzie im się zmierzyć z małomiasteczkową mentalnością oraz brakiem perspektyw na jakąkolwiek zmianę. Takich miejsc na świecie jest wiele i o tym jest również ta opowieść.
Pod tym samym tytułem Peter Bogdanovich nakręcił w 1971 roku film, który przeszedł do kanonu kina światowego.

Horace McCoy „Czyż nie dobija się koni” 
Horace McCoy „Czyż nie dobija się koni”
Tę niewielką objętościowo, ale pełną treści książkę można przeczytać w jeden wieczór. Bohaterowie spotykają się przypadkiem i zmuszeni sytuacją materialną postanawiają wziąć udział w maratonie tanecznym, by zarobić trochę pieniędzy i otrzymać wikt na czas zawodów. Oboje są skrzywdzeni przez los. Morderczy taniec, w którym uczestniczą, ma pozwolić im na lepsze życie, nawiązanie kontaktów i rozwój kariery zawodowej.
Nie tylko oni liczą na spełnienie swoich marzeń. Wszyscy uczestnicy maratonu są w jakiś sposób poturbowani przez życie i każdy z nich chce wygrać nagrodę. Czy zrealizują swoje marzenia? I za jaką cenę?
Ta ważna książka i świetna ekranizacja w reżyserii Sydneya Pollacka z 1969 r. na zawsze zapadają w pamięć.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwiadkowie błagali policjantów, żeby nie zabijali Floyda
Następny artykułBezwypadkowy długi weekend na drogach