A A+ A++

Szpital nie może wymagać od ojca chcącego uczestniczyć w porodzie rodzinnym tego aby się zaszczepił. Minister zdrowia wskazuje, że szczepienia są nieobowiązkowe. A jeśli placówka medyczna ich wymaga, to można to zaskarżyć do Rzecznika Praw Pacjenta. 

Coraz częściej pobrzmiewa oburzenie niektórych obywateli, że szczepienia przeciwko COVID-19 są oficjalnie nieobowiązkowe, ale część osób i tak jest zmuszona do tego aby się szczepić. Ot, weźmy chociaż osoby towarzyszące kobiecie przy porodzie. Najczęściej jest to ojciec dziecka. Otóż są już szpitale, które uzależniają jego obecność na sali porodowej od dowodu zaszczepienia się.  Otóż Szpital Miejski w Miastku, poinformował na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, że wznawia porody rodzinne. Te jednak będą dostępne dla wyłącznie dla osób zaszczepionych. 

Wśród przyszłych rodzących i ich towarzyszy przy porodzie, wywołało to nie małą konsternację.  Polityka Zdrowotna zapytała Ministerstwo Zdrowia o to czy szpital może wymagać dowodu szczepienia np. ojca chcącego uczestniczyć w porodzie? 

Szczepionki są nieobowiązkowe

Odpowiedź jest jednak jednoznaczna

 

Nie ma podstaw do uzależniania obecności osoby bliskiej przy rodzącej od faktu zaszczepienia– wskazuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ministra zdrowia. Jednocześnie wskazuje, że w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego  w ogóle decyzje o obecności osoby towarzyszącej przy porodzie, podejmuje dyrektor szpitala w porozumieniu z ordynatorem oddziału położniczo-ginekologicznego, mając na uwadze lokalne względy organizacyjne, pozwalające na izolację rodzących i osób im towarzyszących od innych pacjentek. Jednocześnie,

Także konsultanci krajowi w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz perinatologii opracowali zalecenia w sprawie możliwości odbywania porodów rodzinnych w warunkach stanu epidemii COVID-19 w Polsce. 

Zalecenia dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: (https://www.gov.pl/web/zdrowie/wytyczne-dla-poszczegolnych-zakresow-i-rodzajow-swiadczen) poz. 19.  

Te zalecenia określają minimalne warunki, jakie powinny być spełnione, aby porody rodzinne odbywały się w sposób bezpieczny w czasie pandemii. W opublikowanych zaleceniach brak jest wymogu zaszczepienia się przez osobę bliską przeciw COVID-19.

Naruszenia praw pacjenta trzeba skarżyć

-W aktualnym stanie prawnym szczepienia przeciwko COVID-19 są szczepieniami dobrowolnymi i bezpłatnymi. Biorąc pod uwagę ten fakt nie mogą być one wymagane tak jak szczepienia obowiązkowe (obowiązek egzekwowalny). Jednocześnie przepisy nie regulują zakresu świadczeń, które byłyby dedykowane wyłącznie osobom zaszczepionym. Nie wydawano również zaleceń/wytycznych w przedmiotowym zakresie- dodaje Wojciech Andrusiewicz. 

Ministerstwo Zdrowia wskazuje aby wszelkie  nieprawidłowości w organizacji udzielanych świadczeń zdrowotnych, które mogą świadczyć o praktykach naruszających zbiorowe prawo pacjentów do obecności osoby bliskiej podczas udzielania świadczeń zdrowotnych, zgłaszać do rozpatrzenia Rzecznikowi Praw Pacjenta, który na bieżąco monitoruje przestrzeganie praw pacjentów w czasie epidemii wirusa SARS-CoV-2.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzemysław Stępień nowym rozgrywającym Miedziowych
Następny artykułClippers i Mavericks idą łeb w łeb. Starcie rozstrzygnie siódmy mecz