A A+ A++

Dwa kolejne odcinki Traktu Rudzkiego gotowe! To przestrzeń w rejonie ul. Tuwima oraz teren pomiędzy ul. Nowary i ul. Katowicką w Wirku. 

Pierwsze prace przy budowie nowego odcinka Traktu Rudzkiego rozpoczęły się na początku kwietnia. W Wirku zrewitalizowane zostały dwie duże zielone przestrzenie. Chodzi o skwer przy ul. Tuwima oraz teren pomiędzy ul. Nowary i ul. Katowicką. 

W ramach zadania udało się m.in.:

  • zagospodarować ponad 5 ha terenów zielonych 
  • nasadzić 140 000 roślin, 
  • wybudować ponad 400 m ścieżki pieszo-rowerowej,
  • wybudować nowe oświetlenie LED,
  • utworzyć siłownię terenową, 
  • zainstalować trampoliny i tyrolkę,
  • utworzyć miejsca odpoczynku,
  • odnowić zabytkowy pomnik. 

Skwer przy ul. Tuwima

Pierwsza z przestrzeni, która została zrewitalizowana, to ponad 2,6 ha skwer znajdujący się po obu stronach ul. Tuwima. W części zachodniej utworzono skwer z placem do aktywnego wypoczynku. Jest on wyposażony w urządzenia siłowni terenowej i stoły piknikowe. Obok niego powstał plac wypoczynkowy z ławkami otoczony zielenią.

Natomiast w części wschodniej, na skwerze Rudzkich Seniorów, miasto wymieniło nawierzchnię oraz zainstalowało kilka ławek. Również w tej części skweru odnowiony został pomnik rudzkich nauczycieli pomordowanych w czasie okupacji w latach 1939-1945, który został wybudowany w 1948 r. 

Przestrzeń w rejonie ul. Tuwima została wzbogacona o dużo zieleni. Na skwerze łącznie nasadzono ponad 100 tys. roślin. W większości są to byliny oraz rośliny cebulowe. Dodatkowo w celu uzyskania izolacji akustycznej nasadzono także drzewa i krzewy od strony ruchliwych ulic – Katowickiej i Odrodzenia.

Na długości ponad 300 m powstała oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa

Drugi teren w Wirku, który został na nowo zagospodarowany, obejmuje odcinek od ul. Nowary do ul. Katowickiej. Na długości ponad 300 m powstała oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa, wzdłuż której zainstalowane zostały elementy małej architektury takie jak ławki czy leżaki. Na tym odcinku powstał także miniplac ze stołem piknikowym i stojakami na rowery. Wzdłuż budowanej ścieżki nasadzone zostały krzewy, byliny, a także rośliny cebulowe.

– Dziś dokonaliśmy odbioru inwestycji, którą udało się przeprowadzić dzięki środkom unijnym. Można już z niej korzystać. Jedynie jeszcze przez najbliższe dwa tygodnie ze względów bezpieczeństwa niedostępna będzie tyrolka. Musimy tyle poczekać, żeby do końca ustabilizował się grunt, na którym została posadowiona – napisała Grażyna Dziedzic.

Następny odcinek Traktu, który będzie realizowany, połączy ul. Czarnoleśną z ul. Hallera. 

– W tym roku chcielibyśmy jeszcze ogłosić przetarg, natomiast prace budowlane rozpoczniemy w przyszłym roku – poinformowała Grażyna Dziedzic.

Trakt Rudzki to ścieżka pieszo–rowerowa

Przypomnijmy, że Trakt Rudzki to ścieżka pieszo–rowerowa, która ma połączyć obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku. W ramach projektu zrewitalizowanych zostanie łącznie 7 dużych obszarów zielonych, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha. Trakt przebiegać ma od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej. Dalej ma wieść ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie poprowadzi przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Dalej trasa przebiegać będzie przez park przy ul. Hallera, a następnie pobiegnie tą ulicą w kierunku parku Dworskiego.

Pierwszy odcinek Traktu Rudzkiego od ul. Czarnoleśnej do hałdy przy ul. 1 Maja został wykonany w 2018 roku. Zakończona jest też rewitalizacja samej hałdy, realizowana w ramach międzynarodowego projektu Lumat. Oprócz dofinansowania z tego projektu, miasto na rewitalizację hałdy pozyskało także środki unijne z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z których to środków realizowany jest również Trakt Rudzki. W ubiegłym roku do użytku oddano także zrewitalizowany amfiteatr przy ul. Czarnoleśnej. Jest to strefa wypoczynku, w której znajduje się mini plac zabaw, pergola, ławki, leżaki, stoły piknikowe oraz mnóstwo zieleni.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł2020.10.24 – Kwesta na cmentarzu
Następny artykułPowódź na oesach Monte Carlo