A A+ A++

Najpiękniejszy, bo kilka dni wcześniej, we wtorek 25 sierpnia, zielonogórska rada miasta przyjęła swój apel. Co prawda różni się od pierwotnie zaproponowanego przez radnych KO i wygląda na to, że inspiracją do jego powstania były słowa Kingi Dudy wypowiedziane podczas wieczoru wyborczego jej ojca, ale działacze Instytutu Równości uważają, że to przełom w sprawie tolerancji i otwartości w mieście. Sceptycy mówią, że to mydlenie oczu i zignorowanie sprawy Jacka Budzińskiego, której efektem było powstanie i przegłosowanie apelu.

Teraz zarząd województwa

W ślad za radą miasta poszedł zarząd woj. lubuskiego. Apel wystosowany w czwartek podpisała marszałek Elżbieta Polak, wicemarszałkowie Stanisław Tomczyszyn i Łukasz Porycki oraz członkowie zarządu Marcin Jabłoński i Tadeusz Jędrzejczyk.

„Jesteśmy tak pozytywnie zaskoczeni, że łzy znowu cisną się do oczu. To kolejny gest, jaki nas spotyka po wtorkowej sesji rady miasta. Wszystkie grupy mniejszościowe znów poczują wsparcie z samej góry” – piszą działacze IR na swojej stronie.

Oto apel:

„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi. Szacunek, tolerancja i poszanowanie godności drugiego człowieka to wartości, które powinny towarzyszyć każdemu z nas – na każdym etapie życia i w każdej sytuacji. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje nam, iż wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, a każdy z nas jest zobowiązany szanować wolność i prawa innych.

Zarząd Województwa Lubuskiego apeluje do wszystkich mieszkańców naszego regionu o poszanowanie godności drugiego człowieka oraz respektowanie jego praw, a w szczególności dotyczy to praw osób należących do mniejszości. Apelujemy o uszanowanie takich wartości jak wolność, równość i demokracja.

Dbamy o to, aby każdy mieszkaniec Województwa Lubuskiego oraz osoby przebywające na jego terenie czuły się bezpiecznie i mogły w pełni korzystać ze swobód obywatelskich, bez strachu i obawy przed doznaniem agresji oraz dyskryminacji. Nikt nie zasługuje na to, aby stać się obiektem ataku słownego czy innego przejawu agresji lub nietolerancji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, wyznanie, światopogląd bądź orientację seksualną. Wszyscy jesteśmy równi i w równym stopniu zasługujemy na szacunek, zgodnie z wartościami konstytucyjnymi.

Województwo Lubuskie jest uznawane za najbardziej otwarty i tolerancyjny region w Polsce – zasłużyliśmy na to miano szacunkiem wobec praw drugiego człowieka, dlatego nie ma naszej zgody na jakąkolwiek nietolerancję i dyskryminację”.

CZYTAJ TEŻ: Radny Budziński: Przypięto mi łatę homofoba, a nim nie jestem

CZYTAJ TEŻ: Marsz równości w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą. Podano postulaty i cele

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Dziesięciu małych murzynków”. Powieść Agathy Christie zmieni tytuł. Chodzi o kontekst rasistowski
Następny artykułPozakupowy przegląd auta. W co warto zainwestować?