A A+ A++

Od początku wiadomo było, że koronawirus niszczy płuca u osób chorujących. Dziś wiemy już jak to robi. Zobaczmy, w jaki sposób może je uszkodzić oraz jak wykryć zmiany tego narządu.

Wpływ Covid-19 na serce
Aby potwierdzić wpływ COVID-19 na serce, naukowcy przeprowadzili badanie na 100 pacjentach w wieku od 45 do 53 lat. 67 osób z grupy przechodziło wirusa w domu, natomiast 33 osoby wymagały hospitalizacji. Po przebyciu choroby, w momencie, gdy testy obserwowanych osób wykazały negatywny wynik, zbadano je pod kontem chorób serca. Okazało się, że aż u 78 proc. osób wykryto zapalenie mięśnia sercowego.

W jaki sposób COVID-19 przyczynia się do destrukcji serca? Wirus wnika bezpośrednio do jego komórek, a następnie replikuje się, prowadząc do zniszczenia komórek nosiciela. Sprawia on, że zaczynają one obumierać i cały narząd zaczyna coraz gorzej funkcjonować. Zniszczenia powstałe w ten sposób prowadzą do poważnych powikłań oraz długotrwałych uszkodzeń. Zmiany te mogą zachodzić w sercach osób, które wcześniej nie miały kłopotów z tym narządem oraz powodować nasilenie się problemów u osób wcześniej już chorujących.

Choroby serca – jak je wykryć?
Aby wcześnie wykryć choroby serca powinno się wykonywać badania profilaktyczne. Absolutną podstawą jest pomiar ciśnienia tętniczego oraz podstawowe badania krwi. Należy je robić okresowo, niezależnie od tego czy posiada się jakiekolwiek objawy mogące świadczyć o chorobie czy też nie. Nieco bardziej specjalistycznymi badaniami są tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny serca, EKG serca i echo serca.

Echo serca, czyli echokardiografia serca to popularne badanie, którego celem jest ocena budowy i pracy serca. Pozwala ono dokonać oceny anatomii serca, zbadać jego kurczliwość, pracę zastawek, czy przepływ krwi i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Badanie to jest nieinwazyjne.

Rodzaje echa serca
Istnieje kilka rodzajów badania echokardiograficznego. Oto najpopularniejsze z metod:
• przezklatkowe – w tym sposobie głowica urządzenia przykładana jest do przedniej powierzchni klatki piersiowej, to podstawowa i najczęściej wybierana metoda diagnostyczna. Wykonuje się ją w celu znalezienia powodów omdleń, bolesności w klatce, szmerów serca, diagnostyce zawałów, choroby niedokrwiennej, nadciśnienia tętniczego i płucnego, schorzeń osierdzia i aorty.
• przezprzełykowe – w tym typie badania głowica przymocowana jest do specjalnej sondy echokardiogramu, którą wprowadza się do ciała przez gardło. Echo serca przezprzełykowe stosuję się w podejrzeniu skrzepliny w jamach serca, rozwarstwieniu aorty czy zapalenia wsierdzia na sztucznych zastawkach.
• wysiłkowe (obciążeniowe) – ten typ wykonywany jest w warunkach podwyższonego zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen. Aby je uzyskać pacjent przed badaniem poddawany jest wysiłkowi fizycznemu lub wstrzykuje mu się specjalny lek. Metoda ta stosowana jest w diagnostyce choroby wieńcowej serca, wad zastawkowych serca oraz kardiopatii przerostowej.

Ile kosztuje, gdzie zrobić, jak wygląda?
Wygląd i przebieg badania zależy od rodzaju echa serca, które będzie wykonywane u danego pacjenta. W przypadku jednej metody będzie to wprowadzenie sondy do gardła, a w innej jedynie przystawienie głowicy do skóry klatki piersiowej. Niezależnie od rodzaju, echo serca jest badaniem bezpiecznym dla organizmu. Jest ono także bezbolesne. Podczas niektórych metod może wystąpić dyskomfort np. z faktem związanym z wspominanym wcześniej wprowadzaniem sondy do przełyku lub koniecznością zmęczenia się podczas wysiłku fizycznego. Dolegliwości te jednak szybko mijają. Sposób przygotowania się do echa serca również uzależniony jest od odmiany badania, dlatego najlepiej zapytać o to wcześniej swojego lekarza.

Echo serca można wykonać bezpłatnie w ramach kontraktu z NFZ. Skorzystanie z takiej opcji wymaga jednak skierowania od kardiologa. Badanie można wykonać również prywatnie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak działa autoklaw kosmetyczny?
Następny artykułZakup mieszkania w Holandii – ile to kosztuje?