A A+ A++

„W trosce o środowisko naturalne oraz o naszą jakość życia i jakość życia przyszłych pokoleń, apelujemy o podejmowanie konkretnych działań służących ochronie naszego środowiska i klimatu” – to fragment apelu, jaki młodzież człuchowskich i chojnickich szkół średnich wystosowała do władz państwowych i samorządowych. Młodzi ludzie chcą w ten sposób zająć stanowisko w sprawie jak najszybszego wstrzymania postępującej degradacji otaczającego nas środowiska.

Apel jest pokłosiem konferencji, która dwa tygodnie temu odbyła się w Człuchowie. Młodzież w towarzystwie lokalnych władz, przedsiębiorców i przedstawicieli ambasady Danii w Polsce, dyskutowała o sposobach wdrożenia rozwiązań, które skutecznie wpłyną na ochronę środowiska.

– Młodzi ludzie z pełnym zrozumieniem i zaangażowaniem przedstawili swoje pomysły na to, co robić i jakie kroki podejmować, żeby ci główni decydenci, czyli i politycy, i przedsiębiorcy, zdali sobie sprawę i wdrożyli bardziej konkretne działania zmierzające do ograniczania zmian klimatycznych. Konkretną konkluzją po konferencji, wynikającą z tego, co młodzież przedstawiła i na jakie kroki i działania wskazała, jest tak zwana chmura klimatyczna, czyli szereg pomysłów, konkretnych działań – mówi Grzegorz Brodziak, prezes Goodvalley Agro S.A., współinicjator akcji.

Chmura klimatyczna, czyli infografika, hasłowo opisuje zagadnienia na których zdaniem młodzieży należy się skupić. Mowa tam m.in. o konieczności oszczędzania wody, wykorzystywania recyklingu, ograniczaniu konsumpcji oraz zużycia energii. Apel trafi niebawem do władz samorządowych i państwowych. Organizatorami akcji byli: Zespół Szkół Społecznych w Człuchowie, Stowarzyszenie Chojnicki Alarm dla Klimatu oraz firma Goodvalley.

TREŚĆ APELU:

W trosce o środowisko naturalne oraz o naszą jakość życia i jakość życia przyszłych pokoleń, apelujemy do polskich władz państwowych, samorządowych, do przedsiębiorców i całego społeczeństwa o zintensyfikowanie konkretnych i skutecznych działań mających na celu zwiększanie świadomości społeczeństwa, kształtowanie właściwych zachowań i nawyków, inicjowanie, wspieranie i podejmowanie konkretnych działań służących ochronie naszego środowiska i klimatu, a także o tworzenie regulacji prawnych przeciwdziałających dalszej degradacji środowiska naturalnego i wspierających jego ochronę, tam gdzie to możliwe, odtworzenie jego pierwotnego stanu.

Apelujemy, aby ambitne cele, określone w Konwencji Klimatycznej ONZ, w Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ, w strategii Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu oraz w innych ważnych dokumentach nie były tylko pustymi zapisami, a przełożyły się na świadome i konkretne działania – zarówno w dużych projektach globalnych i państwowych, jak i w naszych lokalnych środowiskach.

 

Jako świadoma stających przed nami wyzwań i kryzysów młodzież szkół z powiatów człuchowskiego i chojnickiego, deklarujemy nasze czynne zaangażowanie w podejmowanie wyżej opisanych działań i oczekujemy, że nasze postawy i działania będą wspierane przez władze wszystkich szczebli, tak, abyśmy wspólnie uchronili przyszłość naszą i przyszłość kolejnych pokoleń. Jest to nasza wspólna odpowiedzialność.

URZĄD MIEJSKI W CZŁUCHOWIE

Nota prawna:

Miasto Człuchów jako właściciel praw autorskich, udziela zgody na nieodpłatne wykorzystanie i publikację tekstów, fotografii i plików dźwiękowych dostępnych na naszej stronie internetowej. Licencja obejmuje wykorzystanie treści i plików w całości lub we fragmentach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWzrok błagający o ratunek. Pies utknął kilka metrów pod ziemią w Gdańsku
Następny artykułMakroregionalne Mistrzostwa