A A+ A++

“Samobójstwo”, “nie chcę żyć”, czy “jak się zabić” – po wpisaniu tego typu haseł w wyszukiwarkę Google naszym oczom w pierwszej kolejności ukażą się numery pomocowe, a także odnośniki do stron z telefonami zaufania. 

To fantastyczna, bardzo dobra wiadomość – nie kryje zadowolenia psychoterapeuta, autor książki “Kiedy odchodzą”, Daniel Dziewit

To krok milowy w dostępności do toksycznych, złych informacji, poradników o tym, jak odebrać sobie życie. Uważam to za ogromny sukces, bo jednak dostępność tych informacji ma znaczenie w przypadku kryzysu, który przechodzi bardzo wielu ludzi – kryzysu emocjonalnego, egzystencjonalnego. Widzimy po statystykach, że liczba prób samobójczych rośnie – mówi ekspert. 

“Nikt mnie nie kocha”. “Co zrobić, żeby chciało się żyć?” Coraz więcej dzieci szuka pomocy

Związek przyczynowo skutkowo między czasem spędzanym w sieci, a treściami, które tam są, które dotyczą kwestii samobójczych, jest bezpośredni. To potwierdzają badania naukowe. Jestem przekonany, że ta zmiana doprowadzi do mniejszej liczby aktów samobójczych – twierdzi ekspert.

Jednak Google nie wprowadza tego typu rozwiązań z własnej woli. Wymógł to na globalnym koncernie Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który stwierdził, że ma nadzieję, iż “dla osoby, która szuka porad dotyczących samobójstwa, widok numeru telefonu zaufania będzie impulsem, żeby – zanim zdecyduje się na nieodwracalny krok – najpierw zadzwonić i dać sobie jeszcze jedną szansę na pomoc”.

W jakiś sposób Google, nie wprost, przyznaje, że przyłożył do tego rękę mówi w RMF FM Daniel Dziewit. Niestety, wielkie bigtechy, wielkie korporacje, nie patrzą na to, jakie są konsekwencje nieograniczonego dostępu do nieograniczonej ilości treści. Nie wierzę, że korporacja podjęłaby taką decyzję sama z siebie, to właśnie nacisk wymógł tę decyzję – argumentuje.

I według wielu ekspertów na tym nie powinno się poprzestać, bo problem prób sabójczych jest coraz większy

Kolejnym krokiem powinno być wystąpienie do Googla o usunięcie wszelkiego rodzaju treści promujących chęć odebrania sobie życia czy poradników, które traktują o tym jak się zabić. Na fali tej decyzji wydaje się, że należy popełnić kolejny krok, i wystąpić o usuwanie tych treści. Ze strony Googla jest to kwestia kliknięcia i dobrej woli, żeby zrobić porządek, usunąć definitywnie ten śmietnik egzystencjalny, a nie podawać na tacy recepty – jak odebrać sobie życie – mówi w RMF FM Daniel Dziewit.

Jeśli ktoś w Twojej rodzinie krzywdzi Cię – bije lub obraża – zadzwoń. Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

Opracowanie:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSamochód potrącił rowerzystkę w Poznaniu. Kobieta zginęła na miejscu
Następny artykułPolicjanci zatrzymali pijanego kierowcę. Miał ponad 1,9 promila alkoholu w organizmie