A A+ A++

Kilka miesięcy temu gruchnęła informacja, że wśród planowanych przez Orlen lokalizacji małych elektrowni atomowych z reaktorami typu SMR jest Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Stalowa Wola/Tarnobrzeg. Brzmiało to nie do końca jasno, bo wiemy, że projekty lokalizowane w tarnobrzeskiej z nazwy SSE mogą być oddalone od nas o kilkaset kilometrów.


Elektrownia atomowa Orlenu nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Parę dni temu w tematycznym wątku na Skyscrapercity pojawiły się zrzuty ekranowe z dokumentu opublikowanego przez spółkę Orlen w kwietniu 2023 roku, które jakoś się nie przebiły do zainteresowanych tematem tarnobrzeżan. A szkoda, bo temat dotyczy nas jak mało który. Grafika w dokumencie Orlenu wskazuje wyraźnie na okolice wyspy na Jeziorze Tarnobrzeskim.

Nie trafiłem na komentarz prezydenta ani radnych do tej inwestycji, a wydaje się, że trudno o coś bardziej istotnego w planowanej przyszłości miasta i jednocześnie (chcąc, nie chcąc) coś bardziej kontrowersyjnego. Bo skoro ewentualna lokalizacja byle spalarni odpadów na dalszym brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego wywołuje takie kontrowersje, to co dopiero budowa elektrowni jądrowej niemal na brzegu Jeziora. W dodatku dokładnie w miejscu… planowanych odwiertów do wód siarczkowych.

Elektrowni atomowej nie uwzględniono przy opracowywaniu planu zagospodarowania terenów nad Jeziorem Tarnobrzeskim, nie wspominano o niej przy okazji kolejnych inwestycji nad Jeziorem, nikt nie zastanawia się, jaki wpływ może mieć to przedsięwzięcie na bliższe i dalsze plany zagospodarowania tego terenu. Przykładowo – pole namiotowe o którym pisałem kilka dni temu

ma być zlokalizowane jakieś 2 km od planowanej elektrowni, a domy na osiedlu Ocice w odległości około 1 km. Obszar elektrowni jądrowej to około 70 ha, chociaż sama instalacja mieści się w terenie o wielkości 260×332 m.

Czy jest jakiś ważniejszy temat?

Czy lokalizacja elektrowni jądrowej stanie się głównym tematem trwającej samorządowej kampanii wyborczej? Dziwne żeby nie, jeśli tylko kandydaci nie będą udawać, że ten temat nie istnieje.

Elektrownie planowane przy współudziale ARP mają mieć moc około 300MWe, a w każdym bloku reaktora BWRX-300 zatrudnienie znajdzie około 100 osób. Pierwszy reaktor tego typu ma być oddany do użytku w roku 2028.

Kilka słów o bezpieczeństwie

Reaktory umieszczane są około 35 m pod ziemią w szczelnym zbiorniku. Spośród ponad 80 lokalizacji wybrano wstępnie 30, z których ostatecznie wytypowano 7 preferowanych i prawdopodobnych (w tym Tarnobrzeg i Stalową Wolę).
W ciągu 60 lat pracy reaktor typu BWRX-300 pozwala uniknąć emisji 175 mln ton CO2, ponad 80 mln ton związków siarki i azotu oraz 3,5 mln ton pyłu, który wygenerowałoby spalenie 65 mln ton węgla.
W trakcie analizy lokalizacji badano tektonikę i sejsmikę w danej lokalizacji, ryzyko powodzi, katastrof lotniczych, lokalizację obiektów wojskowych i dostępność wody do chłodzenia reaktora.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Źródło:
https://www.orlen.pl/content/dam/internet/orlen/pl/pl/o-firmie/media/komunikaty-prasowe/2023/obrazy/SMR_v13%20wersja%20krotka.pdf.coredownload.pdf

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJaki był 2023 rok? Bilans licznych sukcesów Białej Podlaskiej na spotkaniu noworocznym prezydenta miasta
Następny artykułAluron CMC Warta Zawiercie wciąż niepokonana w tym roku. Dwie drużyny z regionu na czele PlusLigi