A A+ A++

Festiwal został w tym roku zorganizowany po raz pierwszy w ramach obchodów „Dni Powiatu Opoczyńskiego”.

Przybyłych mieszkańców i gości witali ubrani w regionalne stroje opoczyńskie: starosta opoczyński Marcin Baranowski i wicestarosta Maria Barbara Chomicz.

 „Przodkowie zostawili nam wielkie bogactwo – nasze wielkie dziedzictwo! Mamy obowiązek, żeby o nie dbać, kultywować, a zarazem łączyć z nowoczesnością, przedsiębiorczością, tak aby rozwijać nasz region” – mówiła wicestarosta Maria Barbara Chomicz.

„Sami Państwo wiedzą, że opoczyńskie znane jest z gościnności. Nasi przodkowie wpajali nam, że kiedy trzeba pracować to się pracuje, kiedy trzeba to się pości, a kiedy czas na zabawę to się trzeba bawić!” – mówił w swoim wystąpieniu starosta Marcin Baranowski rozpoczynając świętowanie.

Festiwal tradycji, historii, kultury i dziedzictwa regionu opoczyńskiego zorganizowany przez Powiat Opoczyński był niesamowitą duchową ucztą. Na scenie wystąpiły zespoły, soliści, kapele, grupy artystyczne, które zaprezentowały bogaty dorobek kulturowy i historyczny naszego pięknego regionu opoczyńskiego.

„Chcieliśmy pokazać wszystkim obecnym w tym dniu to, co mamy najcenniejszego, czym możemy poszczycić się jako mieszkańcy powiatu opoczyńskiego” – mówili wykonawcy i twórcy ludowi.

Podczas festiwalu można było zobaczyć barwne stoiska wystawiennicze z pysznymi regionalnymi przysmakami oraz twórczością ludową. Znani i cenieni twórcy prezentowali w swoich namiotach opoczyńskie hafty, malarstwo na płytce ceramicznej, czy też rzeźby.

Goście, m.in. delegacja z Ukrainy, byli zachwyceni bogactwem naszego regionu, prezentowanym podczas Festiwalu.

Co wyróżnia Opocznian? Przede wszystkim nasze kolorowe stroje i niezwykła muzyka ludowa.

Naszym gościem specjalnym był Zespół Folklorystyczny z Wieniawy – miejscowości, która położona jest w zaprzyjaźnionym powiecie przysuskim. Panie noszą nasze kolorowe stroje opoczyńskie i wykonują pieśni regionu opoczyńskiego. Wśród wykonawców nie mogło zabraknąć wspaniałego Zespołu „KRYSTIAN BEND” działającego przy Warsztacie Terapii Zajęciowej w Żarnowie i Zespołu „JUTRZENKA” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Opocznie. Region opoczyński kojarzy się przede wszystkim z piękną ludową muzyką i tańcem, które zaprezentowały ludowe zespoły dziecięce „KONICZYNKI” z Gminy Paradyż oraz dzieci z Bielowickiego Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Ludowej w Bielowicach.  Na scenie z przyśpiewkami wystąpiły również Zespoły Ludowe „Opoczyńskie Nuty” i „Sitowianki” oraz Zespół Wokalny „Cantabile” działające przy Miejskim Domu Kultury w Opocznie.
Wielką niespodzianką dla uczestników festiwalu był pokaz obrzędowy robienia masła w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Bukowca Opoczyńskiego połączony z degustacją.
Region opoczyński to miejsce niezwykle urokliwe i bogate także pod względem historycznym. I właśnie kawałek tej historii, a mianowicie inscenizację Uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku mogliśmy obejrzeć w wykonaniu uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej w Białaczowie. Była również prezentacja pieśni patriotyczno – ludowych przygotowanych przez Zespół Artystyczno – Muzyczny działający przy Gminie Białaczów.

Dopełnieniem występów scenicznych był występ solistów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie oraz niesamowity występ Kapeli Ludowej Romana Wojciechowskiego. Kapela jest obecnie jedną z najwyżej cenionych, najlepiej zgranych i najdłużej istniejących kapel w województwie łódzkim. Wykonuje tradycyjną muzykę regionu opoczyńskiego i rawsko-opoczyńskiego. Co ich wyróżnia? Przede wszystkim bogaty repertuar, płynność gry, technika oraz styl przejęty od dawnych muzykantów.

Kapela zdobywa najwyższe wyróżnienia na Festiwalach i  przeglądach kapel. W tym roku otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, której organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Założyciel Kapeli Roman Wojciechowski otrzymał  w zeszłym roku nagrodę powiatu opoczyńskiego za osiągnięcia w dziedzinie kultury, a w tym roku Zarząd Powiatu Opoczyńskiego postanowił przyznać Panu Romanowi Tytuł „Zasłużony dla Powiatu Opoczyńskiego”. Dlatego też, nie mogło ich zabraknąć na naszej opoczyńskiej scenie. Walczyki, polki i oberki w ich wykonaniu od razu wiele par porwały do tańca.

Podczas festiwalu można było spróbować regionalnych lodów o niespotykanej nazwie „Kamienie”. Była wata cukrowa, odpustowe zabawki i tradycyjne obwarzanki z Odrzywołu.

Chcemy podziękować gminom z powiatu opoczyńskiego, które wystawiły swoje stoiska wystawiennicze podczas festiwalu: Gminie Opoczno, Gminie Mniszków, Gminie Poświętne, Gminie Białaczów, Gminie Sławno, Gminie Żarnów i Gminie Paradyż orazprzedstawicielom Gminy Wieniawaz zaprzyjaźnionego powiatu przysuskiego. Dziękujemy wszystkim paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za przygotowanie tradycyjnych regionalnych potraw opoczyńskich. Dziękujemy naszym wspaniałym wystawcom, a byli nimi:  

– Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Drzewicy

– Środowiskowy Dom Samopomocy Opoczno

– Jednostka Strzelecka 1042 Opoczno

– Stowarzyszenie WIZNA 1939

– 25 BKPow Tomaszów Mazowiecki

– Stowarzyszenie OWWP im. Mjr Hubala

– Twórczynie Ludowe: Zofia Pacan i Marianna Rzepka z Bielowic

– Rzeźbiarz z Opoczna – Andrzej Oliwa  

– Barbara Ptak – twórca (maluje na płytce ceramicznej i płótnie motywy ludowe opoczyńskie)

– KGW Bukowiec Opoczyński

– KGW Wola Załężna  – twórczynie i jadło

– Tradycyjne lody kamienie z Prymusowej Woli

– Wata cukrowa i ekorowery z Prymusowej Woli

– Obwarzanki z Odrzywołu

Dziękujemy przedstawicielom szkół powiatowych, które również przygotowały namioty wystawiennicze. Swoją ofertę edukacyjną prezentowały następujące szkoły:

  • Zespół Szkół Powiatowych nr 1 im. Stanisława Staszica w Opocznie
  • Zespół Szkół Powiatowych w Drzewicy
  • I Liceum Ogólnokształcące w Opocznie
  • Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mroczkowie Gościnnym
  • Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy „Centrum Edukacji i Rozwoju” w Opocznie.

To wyjątkowe wydarzenie swoim patronatem objął Poseł na Sejm RP Robert Telus. Partnerami festiwalu byli: Urząd Marszałkowski w Łodzi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa OT Łódź oraz  Firmy: CERSANIT, Ceramika Paradyż, Grudzeń Las. Patronat medialny sprawowali: Radio Łódź, Radio Parada, Radio Plus Radom i Portal Mazopolska.pl. 

 

Na koniec składamy serdeczne podziękowania naszym sponsorom, którzy wsparli tegoroczne Dni Powiatu Opoczyńskiego. A są nimi: Grzegorz Schreiber – Marszałek Województwa Łódzkiego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa OT Łódź oraz firmy: Ceramika Paradyż, Cersanit, Grudzeń Las. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKlub Podróżnika: Irlandia – góry, klify i rajskie plaże
Następny artykułRybnik po raz pierwszy zagospodaruje wodę basenową. Ma zasilać miejską zieleń