A A+ A++

W szkole podstawowej w Kcyni z niezwykłym koncertem gościli muzycy Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Uczniowie aktywnie włączyli się w warsztaty, poznając rodzaje tańca z całego świata. Było zabawnie, pouczająco i bardzo muzycznie.

Dziś (24 stycznia) w Szkole Podstawowej w Kcyni niezwykli goście z Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego wystąpili z koncertem szkolnym Taniec z niespodzianką, skierowanym do najmłodszych uczniów zerówek i klas I-III.

– Taniec od zawsze kojarzy nam się z układem choreograficznym, ruchem, podskokami, obrotami, rytmicznym przytupem i wyszukaną gestykulacją. Dziś poznamy pierwotne formy taneczne, ludowe obertasy, polki i galopy, tańce narodowe i klasyczne, układy współczesnych i kreatywnych form. Wyjaśnimy także znacznie wyrażeń: tańce użytkowe i artystyczne, stylizowane i towarzyskie. Zapewnimy Wam koncert pełen ruchu, energii i dobrej zabawy – mówiła inicjatorka koncertu Anna Lewandowska. – A wszystko to, za sprawą naszych gości z Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego – dodała.

Koncert z aktywnym udziałem uczniów przypadł do gustu wszystkim uczestnikom, ale zwłaszcza najmłodszym odbiorcom.

– Dzisiejszy dzień to wyjątkowy dzień, który ma być okazją do tego, byśmy się wspólnie trochę poruszali. Przygotowaliśmy dla was melodie, które znacie. Chcemy się wspólnie bawić. Nauczyć was kroków jednego z tańców – witała dzieci Monika Dudek. – Jestem pewna, że po naszym spotkaniu, osoby, które nie potrafią, nie lubią tańczyć przełamią się i od dnia dzisiejszego będą przy dźwiękach ulubionych utworów próbować swoich sił. Taniec towarzyszy ludziom od zawsze. Kiedyś miał charakter rytualny. Służył wyrażaniu emocji. Taniec radości, taniec wojowników, taniec rytualny, są z ludźmi od wieków. Dziś poznamy wiele z tańców światowych.

Zaczęliśmy od tańca solowego, ale jest też muzyka ludowa, tańce narodowe, poleczka – zapraszam na środek kilka osób które rytmicznie wzbogacą nasz skład – dodała.

Mali uczestnicy koncertu z ogromnym zaangażowaniem nie tylko tańczyli, ale grali rytmy na instrumentach muzycznych. Była to wspaniała lekcja muzyki wzbogacająca wiedzę i umiejętności taneczne. 

Dzisiejsze wydarzenie jest jednym z wielu elementów projektu Piątka z kultury, dotowanego ze środków Fundacji Lotto. Projekt zakłada edukację kulturalną uczniów na pięciu płaszczyznach, obejmujących: teatr, operę, muzykę poważną, literaturę oraz malarstwo.

W szkole od września obecnego roku szkolnego, aktywnie działa kółko teatralne, które skupia 19 aktorów, głównie uczniów klas piątych. W ramach projektu Lotto młodzi aktorzy wezmą udział w warsztatach, wyjeździe do Teatru Kameralnego w Bydgoszczy oraz przygotują Dzień Teatru, w który zaangażują wszystkie klasy ze swojej szkoły.

Projekt Fundacji to nie jedyna inicjatywa o tematyce teatralnej, która realizowana będzie w szkole. Stowarzyszenie Czas dzieci działające na rzecz placówki pozyskało właśnie grant w otwartym konkursie ofert nr 2 kultura i dziedzictwo narodowe w wysokości 8.000 zł na projekt pn. Teatr – kocham i rozumiem.  Dzięki tym środkom kółko teatralne nabędzie stroje, rekwizyty i będzie mogło kontynuować aktywny rozwój.

Przypomnijmy, wszystko rozpoczęło się w ubiegłym roku wraz z projektem realizowanym przez Stowarzyszenie Czas Dzieci pn. Teatr – nowy przyjaciel młodego ucznia dofinansowanym ze środków gminy Kcynia w ramach otwartego konkursu ofert Kultura i dziedzictwo narodowe. W ramach przedsięwzięcia odbyło się wiele godzin zajęć związanych z tematyką teatru. Miał miejsce wyjazd na spektakl pt. “Opowieści z Narnii” połączony z warsztatami teatralnymi, podczas których uczniowie poznali tajniki pracy aktora i pracowników teatru. Każdy uczeń otrzymał przed wyjazdem teczkę zawierającą program spektaklu oraz zadania związane tematycznie z teatrem oraz bohaterami “Opowieści z Narnii”. Wyjazd poprzedzony był omówieniem tematyki utworu oraz zapoznania się z instytucją teatru. Następnie cała szkoła wzięła udział w Międzynarodowym Dniu Teatru. Jednak najważniejszym rezultatem projektu było powołane do życia kółko teatralne.

Ewa Hałas

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł29 mln zł z Unii na rozbudowę Technoparku
Następny artykułWiceminister na proteście rolników w Nysie