A A+ A++

W serwisie AKH – Agentur Karl Hoffkes znajduje się archiwalny materiał filmowy, przedstawiający kilka scen z okresu III Powstania Śląskiego, między innymi z Prudnika. Na film zwrócił uwagę naszej redakcji prudnicki miłośnik lokalnej historii i kolekcjoner Piotr Kulczyk.

Wszystkie ujęcia z Prudnika wykonano w jednym ze szpitali, zapewne bonifratrów. Pierwsze (10:01:02) przedstawia rannych Niemców znajdujących się pod opieką Niemieckiego Czerwonego Krzyża. Do jednego z rannych podchodzi lekarz i podają sobie ręce.

(mat. AKH – Agentur Karl Hoffkes)

Kolejny kadr z Prudnika (10:01:37) prezentuje podobną scenę, ale w tym wypadku, według opisu chodzi o „rannych, polskich powstańców pod niemiecką opieką”.

(mat. AKH – Agentur Karl Hoffkes)

Ostatnie z interesujących nas ujęć (10:02:01) przedstawia, zapewne reżyserowaną scenę, na której dzieci przynoszą rannym „niemieckim Górnoślązakom” kwiaty i prezenty.

(mat. AKH – Agentur Karl Hoffkes)

Prawdopodobnie z Prudnika pochodzi też scena (10:00:32) rozładunku rannych z pociągu i przenoszenia ich do ambulansów. Widać tam nieczynną dziś nastawnię oraz charakterystyczną perspektywę na tylny, oddzielony od innych torów „gogoliński” peron. Logiczną konsekwencją tego ujęcia, byłyby późniejsze kadry ze szpitala.

(mat. AKH – Agentur Karl Hoffkes)

Ciekawe, że w niemieckim filmie określenie dotyczące rannych walczących po stronie polskiej ma formę „polnischen Insurgenten”, czyli „polscy powstańcy”. Nie jest to oczywiste, bo w okresie konfliktu na Śląsku wobec strony przeciwnej stosowano określenia negatywne, na przykład „bandyci”. Niemniej wskazanie w filmie na Polaków, a nie polskich Górnoślązaków, to już typowe dla niemieckiej narracji walk z tego okresu, według której konflikt zbrojny na Górnym Śląsku wywołany został przez Polskę i prowadzony był w większości przez przybyłych na Śląsk Polaków. Scena leczenia rannych powstańców zapewne miała pokazać, że strona niemiecka zachowuje się humanitarnie i opiekuje się rannymi strony przeciwnej. Na ile była to scena prawdziwa, a jeśli tak, to czy powszechna, tu już ocena powinna należeć do historyków specjalizujących w badaniu okresu Powstań Śląskich.

Położony blisko granicy plebiscytowej Prudnik był ważnym zapleczem dla sił niemieckich walczących o utrzymanie Górnego Śląska w granicach tego państwa. Podobnie jak to było podczas I wojny światowej, tak i w 1921 r. prudnickie szpitale pełniły rolę lazaretów dla rannych w walkach żołnierzy i ochotników.

LINK DO STRONY Z FILMEM ZNAJDUJE SIĘ -> TUTAJ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Bytom: Zagrali w kosza dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 20/01/2024
Następny artykułKazachstan to nie tylko surowce, to również nowoczesne usługi finansowe