A A+ A++

Mąka, woda, sól i zakwas – to składa się na słynną bagietkę. Każdego roku wypieka się ich we Francji ponad sześć miliardów. Francuska branża piekarnicza przeżywa jednak trudny moment. Ubywa około 400 piekarni rzemieślniczych rocznie, od 1970 roku ich liczba spadła z 55 tys. do 35 tys. 

ZOBACZ: Francuscy piekarze chcą wpisania bagietki na listę UNESCO

Francuscy piekarze od lat zabiegali o rejestrację bagietki jako niematerialnego dziedzictwa. W 2018 roku prezes Narodowej Konfederacji Francuskich Piekarni i Cukierni Dominique Anract, zaniepokojony spadkiem jakości pieczywa i łamaniem tradycyjnych receptur, spotkał się w tej sprawie z Emmanuelem Macronem.

– Bagietki nam zazdroszczą na całym świecie. Trzeba ją zachować i wiedzieć, jak zrobić, i z tego powodu trzeba ją zarejestrować jako nasze dziedzictwo – mówił wówczas francuski prezydent.

Francja złożyła wniosek o wpis bagietki na listę UNESCO na początku 2021 roku. Wcześniej bagietka pokonała innych francuskich kandydatów: cynkowe dachy Paryża i festiwal wina w Arbois

“To uznanie dla społeczności rzemieślniczych piekarzy” – skomentował ten sukces Dominique Anract. 

Historia bagietki

Niektórzy twierdzą, że charakterystyczny wypiek pojawił się już w XVIII wieku, inni, że dopiero wprowadzenie pieców parowych w latach 30. XIX wieku upowszechniło to, co dziś znamy jako bagietkę. Jedna z opowieści głosi, że bagietka zawdzięcza swój kształt Napoleonowi Bonaparte, który kazał wypiekać cienki chleb, aby był łatwiejszy do przenoszenia przez żołnierzy. Inna legenda łączy bagietki z budową paryskiego metra pod koniec XIX wieku. Bagietki łatwiej było połamać i podzielić, unikając kłótni między pracownikami i konieczności używania noży. 

ZOBACZ: Francja. Naukowcy po 500 latach odszyfrowali list cesarza Karola V

Bagietka otrzymała swoją oficjalną nazwę dopiero w 1920 roku, kiedy prawo określiło jej minimalną wagę (80 gramów) i maksymalną długość (40 centymetrów). Początkowo była uważana za produkt luksusowy, zyskała popularność w okresie międzywojennym, a dziś jest jednym z symboli Francji.

Co roku w tym kraju odbywają się konkursy na najlepszą bagietkę. 

adn/dk/ Polsatnews.pl/AFP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBurmistrz Miasta Chojnice ogłasza otwarty konkurs ofert na powierzenie realizacji w 2023 roku zadania z zakresu pomocy społecznej organizacjom pozarządowym i innym uprawnionym podmiotom prowadzącym działalność w zakresie pomocy społecznej – pn. Zapewnienie gorącego posiłku dla około 115 osób dziennie znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej
Następny artykułOgraniczenia dla organizacji społecznych przy pozwoleniach na budowę