A A+ A++
Opiekunowie i podopieczni Świetlikowa z bocianami, które „przyfrunęły”
dzięki uprzejmości jednej z firm budowlanych. Arch. pryw.

Jak co roku Urząd Miasta Tychy zachęca mieszkańców do wspomagania działalności tyskich organizacji pozarządowych i przekazywania im części swojego podatku. W ubiegłym roku był to 1%, a w tym już 1,5% podatku. Ostatnim dniem do rozliczenia jest 2 maja.

Pod skrzydłami świetlików (KRS: 0000324984)

Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci „Świetlikowo” od 2009 roku działa na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci, prowadząc aktualnie trzy rodzaje wsparcia dla swoich podopiecznych. Pierwsze to Hospicjum Domowe, przeznaczone wyłącznie dla dzieci, w ramach którego od 2009 roku udziela bezpłatnie całodobowych świadczeń medycznych małym pacjentom z całego województwa śląskiego. Do hospicjum trafiają dzieci w momencie, gdy lekarze w szpitalu wykorzystali już wszystkie możliwości, dalsze leczenie szpitalne niesie coraz więcej cierpienia, a dziecko i rodzice wolą wrócić do domu.

Od 2017 r. fundacja prowadzi również Centrum Opieki Dziennej dla Nieuleczalnie Chorych Dzieci. Jest to „drugi dom” – miejsce, w którym ciężko chore dzieci mogą pod okiem fachowej opieki spędzić dzień. Podopieczni, oprócz wielu różnych terapii, mają możliwość kontaktu z rówieśnikami. Wówczas rodzice mogą zająć się swoimi innymi obowiązkami lub po prostu odpocząć.

Od 2019 roku funkcjonuje również Hospicjum Perinatalne, gdzie opieką objęte są rodziny oczekujące dziecka, u którego stwierdzono nieuleczalną wadę rozwojową lub chorobę. Rodzicom oferowana jest opieka lekarska oraz psychologiczna.

– Przede wszystkim potrzebujemy funduszy na leki dla naszych podopiecznych oraz sprzęt medyczny – mówi Natasza Godlewska, prezes Fundacji Śląskie Hospicjum Dla Dzieci „Świetlikowo”. – Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa 50% naszych wydatków. Drugie pół musimy pozyskać samodzielnie. Wszystkich czytelników „Twoich Tychów” chciałabym już zaprosić 21 maja na Stadion Miejski na kolejną edycję meczu charytatywnego Giganci dla Świetlikowa. Chciałabym również zaprosić na naszą zrzutkę (zrzutka.pl/ cxck8j), z której chcemy sfinansować zakup samochodu. Aby sprawnie dojechać do naszych maluchów, przewieźć pacjenta na badania, dowieźć sprzęt medyczny, leki, nierzadko wsparcie w postaci żywności, potrzebujemy sprawny samochód. Część naszej floty powinna już odejść na emeryturę, ponieważ koszty naprawy przewyższają wartość samochodu.

Pomoc w godnym odejściu (KRS: 0000039927)

Hospicjum im. św. Kaliksta I w Tychach od początku działalności (1993 r.) ma charakter opieki domowej, która od 2017 roku uzupełniona została o całodobową opiekę stacjonarną. Zespół hospicyjny opiekuje się dorosłymi osobami nieuleczalnie chorymi w terminalnym stanie choroby nowotworowej. Dla tych osób odbywają się spotkania terapeutyczne, okolicznościowe oraz integracyjne. W stowarzyszeniu działa Grupa Wsparcia Dla Rodzin Osieroconych, Grupa Wsparcia Dla Dzieci Osieroconych oraz Hospicyjna Grupa Modlitewna.

Stowarzyszenie organizuje na terenie miasta wiele akcji promocyjnych i edukacyjnych. Odbywają się także wydarzenia artystyczne o idei międzynarodowej „Voices for Hospices. W jednym czasie hospicja na świecie jednoczą się, aby „wspólnym głosem” propagować ideę opieki paliatywnej. Zwyczajem stały się także koncerty „Pro Memoria” na cześć osób, które były objęte opieką hospicyjną. Tradycją są corocznie organizowane kwesty listopadowe, których dochody przeznaczane były początkowo na zakup sprzętu medycznego, później na rzecz budowy Domu Hospicyjnego w Tychach, a obecnie na opłaty związane z jego utrzymaniem.


KP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOleśnica Razem: W obronie Jana Pawła II
Następny artykułStrażacy z Dębieńska otrzymają nowy wóz