A A+ A++

W powiecie otwockim będzie można dobrowolnie i za darmo zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Powiatowe Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku, które wyznaczono na tzw. szpital węzłowy, przygotowuje już dwa punkty szczepień na COVID-19. Pierwszą grupą, która skorzysta ze szczepionek, jest m.in. personel medyczny i pracownicy aptek. Do programu zgłosiło się już ponad 20 placówek, m.in. przychodnie z Otwocka, Karczewa i Józefowa, szpital przy ul. Prusa, a także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. 

AGNIESZKA JASKULSKA

Szczepionka ochronna przeciwko koronawirusowi będzie dobrowolna i bezpłatna. Zaszczepić można się niezależnie od tego, czy już przechorowało się COVID-19, czy jeszcze nie.

Na początku grudnia rząd ogłosił Narodowy Program Szczepień na COVID-19, do którego mogą zgłaszać się podmioty lecznicze, w tym przychodnie, szpitale i lekarze prowadzący prywatną praktykę. „Linia” informowała o tym w poprzednim numerze. Szpital powiatowy przy ul. Batorego w Otwocku, który na dużą skalę wykonuje testy na koronawirusa, został wyznaczony na tzw. szpital węzłowy. – To oznacza, że w naszych punktach szczepień w pierwszej kolejności będzie mógł zaszczepić się personel z różnych szpitali, przychodni, aptek i innych podmiotów medycznych – tłumaczy Michał Mrówka, członek zarządu PCZ.

– Pierwotny termin rejestracji podmiotów medycznych realizujących szczepienia był wyznaczony 20 grudnia, ale pod koniec ubiegłego tygodnia otrzymaliśmy z ministerstwa informację, że został on wydłużony do poniedziałku, 28 grudnia – wyjaśnia Mrówka.

Dotychczas do programu szczepień zgłosiło się ponad 20 podmiotów medycznych z powiatu otwockiego, m.in. przychodnie z Otwocka, Józefowa, Karczewa i Sobień-Jezior, szpital MSWiA przy ul. Prusa w Otwocku, Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny, który znajduje się na terenie „Batorego”, otwocki sanepid, a także gabinety stomatologiczne i apteki. – Takich podmiotów będzie więcej, bo rejestracja zakończy się pod koniec grudnia. O szczepienia dopytują także Ośrodek Pomocy Społecznej czy placówki opiekujące się seniorami, które znajdują się na terenie powiatu otwockiego – podkreśla Michał Mrówka.

Na początek zaplanowano szczepienia personelu medycznego placówek, które obecnie zgłaszają się do szczepień .

– Przygotowujemy już dwa punkty, w których w pierwszej kolejności będzie szczepiony m.in. personel medyczny naszego szpitala, potem pracownicy innych podmiotów medycznych, a w przyszłości będą mogli zaszczepić się również mieszkańcy powiatu – informuje Michał Mrówka. Jeden punkt szczepień wyznaczono w przychodni miejskiej przy ul. Armii Krajowej w Otwocku, drugi w przychodni miejskiej przy ul. Mickiewicza w Świdrze, czyli w gabinetach, gdzie dotychczas wykonywano inne szczepienia.

Aby szczepienia przeciwko COVID-19 odbywały się sprawnie i bezpiecznie, w punktach będzie przeszkolony personel, m.in. lekarz i pielęgniarka. – Punkty szczepień, w których dotychczas wykonywano wszystkie inne szczepienia, dysponują potrzebnym sprzętem, m.in. specjalnymi lodówkami, w których przechowuje się szczepionki w odpowiedniej temperaturze. Jednak prawdopodobnie tak jak inne szpitale węzłowe, otrzymamy nowy sprzęt do ich przechowywania. Rząd poinformuje o tym za jakiś czas, gdy będą znane szczegółowe wytyczne producenta szczepionek przeciwko COVID-19 – podkreśla Michał Mrówka z PCZ.

Szczepionka na koronawirusa jest dobrowolna i bezpłatna, ale nie oznacza to, że cały personel medyczny podda się szczepieniu. Zdania na ten temat są podzielone zarówno w środowiskach medycznych, jak i służb mundurowych, które będą mogły zaszczepić się w kolejnym etapie. Decyzja o tym, czy się zaszczepić, jest sprawą indywidualną. Lekarz, pielęgniarka, strażak czy policjant musi sam zdecydować, czy chce poddać się szczepieniu przeciwko COVID-19. – W „Batorym” połowa personelu już zgłosiła się do szczepienia, jednak wiele osób jeszcze się zastanawia i ma wątpliwości lub już zdecydowało, że nie podda się szczepieniu – mówi anonimowo jedna z pielęgniarek ze szpitala.

Pod jaki numer zadzwonić, aby dowiedzieć się więcej o szczepionce?

Swoje pytania możesz kierować, dzwoniąc pod numer 989. Obecnie infolinia pełni funkcję informacyjną. Jednak w momencie uruchomienia szczepień będzie można otrzymać dodatkowe informacje związane ze szczepieniami przeciwko COVID-19, za pośrednictwem infolinii będzie też można dokonać rejestracji. Jeśli dzwonisz z zagranicy lub gdy operator nie obsługuje numerów specjalnych, zadzwoń pod nr tel. 22 62 62 989.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGhostrunner v0.32091.481 +9 Trainer (promo) PC
Następny artykułSpółdzielcza wtopa będzie naprawiona. “Sen na bombie prawnej”