A A+ A++

W Polsce każdego roku diagnozuje się około 18 tysięcy zachorowań na raka jelita grubego. To jest trzeci co do częstości występowania nowotwór złośliwy u mężczyzn i drugi u kobiet. W ubiegłym tygodniu do szpitali, które realizują Dolnośląski Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego dołączył szpital w Świdnicy.

Nowotwór jelita grubego bardzo często rozwija się przez długie lata, nie dając żadnych objawów. To jeden z przykładów „cichego zabójcy”. Dane pochodzące z dolnośląskich szpitali pokazują, że pacjenci na leczenie trafiają zbyt późno – w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej.  W związku z powyższym samorząd województwa dolnośląskiego wspólnie z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu realizuje Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego.

Program oparty jest na szybkich testach, dzięki którym możliwe jest oznaczenie krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego i uzupełniają w tym zakresie badania przesiewowe, czyli kolonoskopię. Pacjent wraz z pozytywnym wynikiem testu otrzymuje informację, gdzie może wykonać badanie kolonoskopowe, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków najbliższych miejscu jego zamieszkania. W ten sposób, jeśli wykryte zostaną zmiany nowotworowe, pacjent trafia na ścieżkę kompleksowej opieki onkologicznej.

Dolnośląski Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego, to projekt skoncentrowany na wczesnym wykrywaniu choroby, tak, żeby umożliwić pacjentowi szybkie leczenie. To projekt, który dzięki prostym do wykonania testom na krew utajoną w kale, ma zwiększyć dostęp do profilaktyki zdrowia Dolnoślązaków.

Program skierowany jest do następujących grup wiekowych:
  • osoby w wieku 50 – 65 lat (niezależnie od wywiadu rodzinnego),
  • osoby w wieku 40 – 49 lat (które mają krewnego pierwszego stopnie, u którego rozpoznano raka jelita grubego),
  • osoby w wieku 25 – 49 lat (ze stwierdzoną mutacją genetyczną).
Zainteresowani udziałem w Programie, po wypełnieniu ankiety uczestnictwa, mogą pobrać bezpłatny zestaw testowy do samodzielnego wykonania w domu. Wykonany test należy złożyć w placówce, z której został pobrany, a po około 14 dniach, w tej samej placówce, na uczestnika będzie czekał gotowy wynik badania.

W Programie uczestniczą 4 jednostki marszałkowskie we Wrocławiu, 3 szpitale wojewódzkie w regionie oraz 26 samorządów lokalnych. Liczba tych ostatnich wciąż rośnie. Podmioty realizujące program to – we Wrocławiu: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Centrum Medyczne Dobrzyńska, Dolnośląskie Centrum Medyczne DOLMED oraz Obwód Lecznictwa Kolejowego. W regionie: Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy oraz Specjalistyczny Szpital im. dr A. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Ponadto program realizuje 26 placówek podległych samorządom powiatowym.

Dokładny wykaz podmiotów uczestniczących w Programie wraz z danymi teleadresowymi oraz link do strony www ze szczegółowymi informacjami: https://umwd.dolnyslask.pl/zdrowie/programy-profilaktyczne/

Docelowo projekt objąć ma całe województwo, aby oferta wykonania testu na krew utajoną była dostępna dla każdego mieszkańca Dolnego Śląska. Dotąd 2945 osób pobrało test do badania, przebadało 2019 testów, z czego 264 testy pokazały wynik pozytywny, co jest wskazaniem do dalszej diagnostyki m.in. kolonoskopii. Dane, które docierają do mnie z marszałkowskich szpitali pokazują, że pacjenci na leczenie trafiają zbyt późno – w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Nowotwór jelita grubego bardzo często rozwija się przez długie lata, nie dając żadnych objawów. To jeden z przykładów „cichego zabójcy”. Profilaktyka to szansa na wykrycie raka we wczesnym stadium choroby, zatem większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia – mówił podczas briefingu w Świdnicy inicjator programu wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Dzięki wspólnym działaniom z Dolnośląskim Centrum Onkologii udało nam się dotrzeć do szerokiego grona społeczeństwa na terenie Dolnego Śląska. Do tej pory nawiązaliśmy współpracę z 28 samorządami lokalnymi, gdzie przekazaliśmy bezpłatnie testy. Staramy się zniwelować różnice w dostępie do informacji i wiedzy o tym trudnym nowotworze na terenie całego województwa – podkreślał wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKodrem bez prezesa
Następny artykułPatryk Małecki rozstaje się z Zagłębiem Sosnowiec. “Prawnicy pracują”