A A+ A++

40 osób próbowało w piątek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski – podała dziś w codziennym raporcie Straż Graniczna.

Wśród tych osób byli migranci między innymi z Indii, Iraku i Iranu. 15 spośród nich, gdy zobaczyło polskie patrole, zawróciło na Białoruś.

REKLAMA

W rejonie działania placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych „grupa agresywnych cudzoziemców” atakowała polskie służby, gdy uniemożliwiły tym osobom próbę przedostania się do Polski. SG podała, że do tego zdarzenia skierowano pojazdy specjalne policji: Tur i Tajfun.

Na terenie działania placówki SG w Białowieży zatrzymano kolejną osobę za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. To Gruzin, który przewoził trzech Irańczyków i obywatela Wybrzeża Kości Słoniowej – podała Twitterze SG.

„Cudzoziemcy cały czas są ściągani pod polską granicę przez białoruskie służby, które próbują utworzyć szlak nielegalnej migracji. To intratny biznes dla reżimu Łukaszenki” – poinformowała Straż Graniczna, zamieszczając filmik, na którym widać jak migranci próbują sforsować granicę.

Podlaski Oddział SG (POSG) informował w piątek, że dotychczas, od początku 2023 r. na odcinku granicy ochranianym przez ten oddział zatrzymano blisko 470 pomocników i organizatorów nielegalnego przekraczania granicy – z czego blisko 440 na odcinku z Białorusią i 29 z Litwą.

W sierpniu było dotąd ponad 2,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko–białoruskiej granicy, które odnotował POSG.

Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowano w 2022 roku stalową zaporę o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.

W 2024 r. ma ruszyć budowa takiej elektronicznej zapory również wzdłuż rzeki Bug w Lubelskiem oraz Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Firmy, które wykonają tę zaporę, mają być wyłonione do końca 2023 r., a inwestycja sfinansowana ze środków UE. Kamery i czujniki ruchu będą instalowane na brzegach rzek w pasie drogi granicznej.

(PAP)
autorka: Izabela Próchnicka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFourmaux chce wrócić do Rally1
Następny artykułNowe linie minibusowe na Junikowie i Starołęce w Poznaniu